ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Záhadný jasný bod na Venuší

3.8.2009 13:38:08 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3816x

Amatérsky astronóm objavil minulý týždeň na Venuši jasnú škvrnu, za ktorú môže vulkanická aktivita, atmosférická turbulencia alebo nabité častice prichádzajúce zo slnka.

 

Frank Melillo z USA objavil škvrnu, ktorá je v ultrafialových vlnových dĺžkach jasnejšia než jej okolie, v polovici júla na južnej pologuli planéty. V rovnaký deň objavil iný amatér v Austrálii aj tmavú škvrnu na Jupiteri spôsobenú meteoritom.

Pozorovanú zmenu Venuše potvrdili aj iní astronómovia a zábery lode Venus Express, ktorá obieha okolo planéty. Ukázalo sa, že škvrna sa na Venuši objavila štyri dni pred jej prvým spozorovaním.

Pozorovania ukázali, že škvrna sa minulý týždeň rozplynula a astronómovia čakajú na ďalšie zábery z Venus Express.

Škvrna je jasná pri ultrafialových vlnových dĺžkach, čo hovorí proti meteoritu ako dôvode vzniku škvrny. Meteority bežne vplývajú stmavnutím pri ultrafialových dĺžkach, pretože zaplnia miesto sutinou, ktorá takéto svetlo absorbuje.

Inou možnosťou je, že hornú časť atmosféry nabil energiou prudký závan nabitých častíc zo slnka. Alebo mohli atmosférické turbulencie, ktoré podľa vedcov presúvajú materiál hore a dole spôsobiť zvýšenú koncentráciu jasného materiálu na jedinom mieste.

Ďalším možným dôvodom je vulkanická erupcia. Venuša má najviac činných sopiek z planét slnečnej sústavy a takmer 90% jej povrchu je pokrytých čadičovou lávou, hoci sa doteraz nepodarilo objaviť žiadny „pušný prach“ vulkanickej aktivity. Aby však erupcia vytvorila škvrnu vo výške 65 až 70 km nad povrchom v hustej atmosfére Venuše, musela by byť veľmi silná.

„Treba povedať, že na Venuši sa stalo niečo nezvyčajné. Zatiaľ však nevieme, čo,“ povedal Sanjay Limaye z projektu Venus Express.

Záhadu môžu vyriešiť dva spektrometre na palube lode Venus Express. Jeden meria priamo spektrum svetla vyžarovaného planétou a druhý dokáže sledovať jeho trasu v atmosfére meraním miery absorpcie slnečných lúčov plynmi.

Prístroje by mohli odhaliť zmeny vo veľkosti rozmiestnenia častíc v atmosfére a koncentrácii molekúl oxidu siričitého, ktoré by mohli znamenať vulkanické erupcie.

Dokázať, že za škvrnou stojí sopka môže byť podľa vedcov veľmi náročné. Aj keď Venus Express nájde zvýšené koncentrácie oxidov síry v atmosfére, bude sa to dať vysvetliť aj procesmi, ktoré nie sú vulkanické. Kyselinu siričitú môže rozložiť aj slnečné svetlo a tak vznikne oxid siričitý, ktorý ani nemusí cirkulovať v atmosfére planéty.

Nie je to prvýkrát, čo astronómovia spozorovali jasné objekty v atmosfére Venuše. Doteraz však žiadnu jasnú škvrnu vedci nedokázali spoľahlivo vysvetliť.

Posledné dramatické rozjasnenie pozorovali astronómovia v januári 2007, kedy sa rozjasnili oblasti na oboch pologuliach planéty. Nové pozorovanie lokalizované v jednom bode vyzerá odlišne ale rovnako záhadne.

„Je to dôkaz, že o Venuši mnohé nevieme,“ povedal Limaye. V určitom smere je Venuša jednoduchšia ako Zem, nemá oceány a kvôli takmer vertikálnej osi ani ročné obdobia. Vedci však stále nevedia, čo spôsobuje, že sa jej atmosféra točí 60-krát rýchlejšie než samotná planéta.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,40
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.