ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Klávesnica môže byť varovaním pred demenciou

28.8.2009 19:29:55 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1597x

Softvér, ktorý monitoruje, ako používame klávesnicu, ukázal, že pod stresom píšeme odlišne. Mohol by zachytiť znaky zhoršujúceho sa vnímania a premýšľania.

 

Každá generácia má k internetu iný vzťah. Pre starších ľudí môže mať používanie počítačov prekvapivú výhodu: môže ich varovať, že sa u nich prejavujú prvé príznaky demencie.

Lisa Vizerová z Marylandskej univerzity tvrdí, že prvé znaky rozumových problémov spojených so starnutím možno zachytiť pomocou softvéru, ktorý monitoruje spôsob písania na klávesnici. Myslí si, že včasné varovanie môže zlepšiť diagnózu a liečbu.

Vedci vedeli, že spôsob písania na klávesnici je u človeka pomerne stály, možno ho však zmeniť, ak je osoba pod tlakom. Chceli zistiť, či dokážu meraním zachytiť aj tlak rozumových a psychických podmienok.

Skúmali teda 24 dobrovoľníkov, ktorí mali v priemere 12-ročnú skúsenosť s písaním na počítači. Najskôr ich požiadali, aby vykonali niekoľko písacích cvičení, napríklad napísať email o obľúbenej veci. Potom ich podrobili matematickým problémom a telesnému zaťaženiu aby ich vystavili fyzickému a psychickému tlaku.

Dobrovoľníci potom zopakovali cvičenia na klávesnici a ich výsledky odborníci porovnali z hľadiska trvania každého úderu, dĺžky slov a použitej slovnej zásoby. Ukázalo sa, že rozumové zaťaženie viedlo k viacerým zmenám vo vlastnostiach úderov do klávesnice, kým fyzický tlak priniesol viac lingvistických zmien. Napríklad rozumovo zaťažení ľudia používali viac klávesu Caps Lock a menej klávesu Backspace.

Liserová si myslí, že ak by dokázal počítačový softvér dlhodobo sledovať štýl písania a zachytiť dlhodobé zhoršenie, mohol by upozorniť používateľa na možnosť navštíviť doktora.

Lekári zaoberajúci sa rozumovými poruchami ale upozorňujú, že hoci je dôležité hľadať nové spôsoby liečby demencie, americkí vedci ešte priame spojenie medzi touto chorobou a vlastným výskumom nedokázali.

Vedci v súčasnosti skúmajú výsledky ďalšej skupiny testov na 80 skôr narodených dobrovoľníkoch.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.