Hmyz pomôže testovať lieky
9.9.2009 15:14:27 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2482x
Niektoré druhy hmyzu, napríklad mole alebo malé mušky, reagujú na infekciu mikróbmi rovnako ako cicavce, preto ich možno požiť na testovanie bezpečnosti nových liekov. To zníži potrebu testov na väčších zvieratách.
Neutrofily, typy bielych krviniek, ktoré sú súčasťou imunitného systému cicavcov a hematocyty, ktoré plnia podobnú funkciu u hmyzu, reagujú na infekciu mikróbom rovnako. Produkujú chemické látky s podobnou štruktúrou, ktoré sa dostanú na povrch bunky kde mikrób zabijú.
Mušky a mole možno podľa vedcov z edinburghskej Heriot Watt University použiť na testovanie efektivity antimikrobiálnych liekov, alebo na posúdenie nákazlivosti hubových patogénov. Dnes je bežné, že pri testovaní liekov sa najprv použijú larvy hmyzu a potom myši, ktoré testy potvrdia. Okrem zníženia počtu potrebných myší o 90 % je nová metóda testovania aj rýchlejšia – výsledky je možné získať do 72 hodín, kým u myší to bolo niekedy až 6 týždňov.
„Budeme aj naďalej skúmať podobnosti medzi hmyzou a cicavčou odozvou imunity, aby sme mohli na výskum rôznych stavov choroby u človeka využívať hmyz,“ povedal Kevin Kavanagh, ktorý vedie výskum. „Ukázali sme tiež, že imunitné bunky u hmyzu a cicavcov sa štruktúrou a funkciou podobajú napriek tomu, že ich od seba delí viac ako 400 miliónov rokov evolúcie.“