ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Roboty sú chytrejšie s pomocou ľudí

24.9.2009 17:47:56 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2283x

Prosba o pomoc je pre človeka prirodzená, teraz by robotom mohla pomôcť prekonať jeden z najháklivejších problémov umelej inteligencie.

 

Je to zámer projektu kalifornskej spoločnosti Willow Garage. Vedci trénujú robota aby sa pri identifikácii objektov, ktoré nepoznal, pýtal človeka. Ak budú úspešní, mohol by to byť dôležitý krok vo vývoji zariadení schopných nezávisle pracovať.

Rozpoznávanie objektov trápi vedcov zaoberajúcich sa umelou inteligenciou už dlho. Počítače môžeme naučiť rozpoznávať jednoduché objekty ako perá alebo hrnčeky, robia však časté chyby pri zmene osvetlenia alebo uhlu pohľadu. To komplikuje vytvorenie robotov, ktoré by sa dokázali bezpečne pohybovať okolo budov a interagovať s objektmi.

Kde zlyháva umelá inteligencia, excelujú ľudia, pre ktorých nie je rozoznávanie objektov žiaden problém. Alex Sorokin z Illinoiskej univerzity, ktorý spolupracuje s Willow Garage, sa rozhodol využiť schopnosti ľudí vytvorením systému, ktorý dovoľuje pýtať sa robotovi Personal Robot 2 (PR2) ľudí na cestu.

Systém využíva princíp projektu Mechanical Turk spoločnosti Amazon, on-line trhoviska, ktoré spája pracovníkov so zamestnávateľmi, ktorí potrebujú dokončiť jednoduché úlohy. Robot spraví fotografiu objektu, ktorý nevie rozlíšiť a pošle ho na Mechanical Turk. Pracovníci potom môžu použiť Sorokinov softvér, vyznačiť obrys objektu a pripojiť jeho meno za odmenu 3 až 15 centov za každý spracovaný objekt.

V prvých testoch posielal robot obrázky do systému každých pár sekúnd. O niekoľko minút začali späť prichádzať označené obrázky. Presnosť dosahovala len 80 %, Sorokin si však myslí, že ju možno zvýšiť zaplatením ďalších ľudí, ktorí budú overovať správnosť označenia.

Sorokin si myslí, že jeho systém pomôže robotom spoznať nové prostredia. Čistiaci robot by mohol napríklad stráviť prvý týždeň v novej budove vytváraním obrázkov a vytváraním modelu priestoru. Ak by sa aj tak zasekol, vždy by mohol znova požiadať o pomoc.

„Je to fantastický nápad,“ povedal John Leonard z MIT. Mohlo by to robotom pomôcť pracovať dlhú dobu bez priameho zásahu človeka.

Ďalším krokom pre programátorov je umožniť PR2 pochopiť ľudskú odozvu a využiť ju v svoj prospech.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,98
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.