ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako utíšiť bežné chrápanie

29.9.2009 16:01:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2322x

Normálne nespôsobuje hlasné chrápanie žiadne problémy. Tí, ktorí chrápu, však často hľadajú spôsoby ako ho zastaviť, zbaviť sa trápnosti a zlepšiť svoj spánok i spánok svojho partnera.

 

Chrápanie spôsobuje uvoľnenými a ovisnutými tkanivami. S hlbším spánkom sa jazyk uvoľňuje rovnako ako aj jemné tkanivá v hrdle a okraji ústnej dutiny (mäkké poschodie). tkanivá môžu previsnúť až do dýchacích ciest, čím ich upchávajú. Keď človek dýcha a vydychuje vzduch cez zúžené dýchacie cesty, uvoľnené tkanivá mäkkého poschodia vibrujú. Výsledkom je chrápanie. Hoci je väčšinou neškodné a bezbolestivé, ľudia by sa mali poradiť s doktorom aby predišli spánkovému apnoe, vážnej zdravotnej komplikácii, pri ktorej dôjde počas spánku k zastaveniu dýchania.

Lekár najskôr odporučí bežné spôsoby liečby. Krajným riešením sú pomocné zariadenia alebo chirurgický zákrok. Medzi spôsoby liečby patria:

Znížiť hmotnosť. Prebytočný tuk zužuje dýchacie cesty, čo prispieva ku chrápaniu.

Obmedziť alkohol. Konzumácia alkoholu môže spôsobiť nadmerné uvoľnenie svalov. Pomôcť môže nepiť alkohol aspoň štyri hodiny pred odchodom do postele.

Odstrániť upchanie nosa. Upchaný nos prispieva ku chrápanie, preto môžu pomôcť rôzne medicínske prípravky, ktoré ho odstraňujú.

Zmeniť polohu pri spánku. Ak spíte na chrbte, môže jazyk zúžiť dýchacie cesty. Lekár vás dokáže naučiť techniky, ako a naučiť spať pohodlne aj v inej polohe.

Prestať s fajčením. Fajčenie je spojené so zvýšeným rizikom chrápania. Ľudia, ktorí s ním prestanú mávajú preto v noci menšie problémy.

Vyskúšať pomocné zariadenia. Najefektívnejšou liečbou chrápania je zariadenie na neustály pozitívny tlak na dýchacie cesty (CPAP). Cez masku pomocou neho prúdi dýchacími cestami stlačený vzduch, čo spôsobuje neustále otvorenie dýchacích ciest počas spánku. Niektorí ľudia majú ale problémy s nosením masky. Preto môže pomôcť aj ústna pomôcka zavedená lekárom, ktorá je menej obmedzujúca.

Zvážiť operáciu. Znížiť chrápanie môže aj niekoľko chirurgických zákrokov, napríklad odstránenie prebytočného tkaniva alebo jeho zahustenie. Chirurgický zákrok odborníci odporúčajú ako posledné riešenie, pretože môže spôsobiť nežiaduce komplikácie.

Ľudí, ktorí majú s chrápaním problém určite nepoteší fakt, že úspešnosť liečby je v súčasnosti len okolo 50 %.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.