Nobelova cena za chémiu života

7.10.2009 20:20:16 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2825x

Nobelova cena za chémiu putuje tento rok do rúk Venkatramana Ramakrishnana, Thomasa Steitza a Ady Yonathovej. Získali ju za výskum štruktúry a funkcie ribozómu - bielkovinovej továrne bunky.

 

Ribozóm prekladá genetický kód na bielkoviny, ktoré sú stavebnými blokmi živého organizmu. Je to tiež hlavný cieľ nových antibiotík, ktoré bojujú proti baktériám, ktoré sú odolné proti bežným antibiotikám.

Nové lieky sú účinné vďaka blokovaniu funkcie ribozómov v bunkách baktérií, čo im zabraňuje vytvárať bielkoviny potrebné na ich prežitie. Ich návrh umožnil novývýskum štruktúry ribozómov, ktorý odhalil kľúčový rozdiel medzi ribozómom baktérie a človeka. Štruktúry, ktoré sú jedinečné pre baktériu, tak môžu lieky účinne vyhľadávať.

Na tlačovej konferencii označili členovia Švédskej kráľovskej akadémie vied laureátov ako „bojovníkov proti rastúcemu prúdu neliečiteľných bakteriálnych infekcií“.

Profesor Ramakrishnan je z Cambridge, Thomas Seitz z Yale a Ada Yonathová z Weizmannovho inštitútu v Izraeli. Cenu si rozdelia rovným dielom, pretože všetci rpispeli k odhaleniu veľkej a zložitej štruktúry ribozómu.

Ocenení vedci pomohli vytvoriť trojrozmernú štruktúru organely. Počas výskumu vyriešili dôležitý problém vyslovený Francisom Crickom a Jamesom Watsonom pri objavení dvojitej skrutkovice DNA: Ako sa z tohto kódu stane žijúca vec? DNA môže byť dostupná ribozómom vďaka prepísaniu génov do množstva sprostredkovateľov RNA.

V ribozóme sa prečítajú a preložia do množstva postupností aminokyselín tvoriacich bielkoviny organizmu. Priblížením sa k jeho štruktúru môžu vedci lepšie porozumieť procesu prekladu informácií.

Práca je založená na princípe röntgenovej kryštálografie, kedy sa molekuly odoberú z bunky, vyčistia a vytvoria sa z nich kryštály, ktoré možno potom pozorovať pomocou röntgenu.

Ramakrishnan povedal, že kým sme nepoznali atómovú štruktúry ribozómov, „vedeli sme, že je to veľká molekulová mašina, ktoré prekladá genetický kód na bielkoviny, nevedeli sme však, ako. Stále presne nevieme, ako to funguje, spravili sme však veľký krok dopredu a dnes vieme, ako to vyzerá. Je to presne ako keď viete, že po stlačení pedála sa auto pohne. Ak však viete, že sú za tým piesty motora a prevody kolies, posúvate svoje poznanie na inú úroveň.“

Profesorka Yonathové povedala, že moderné techniky vedcom umožňujú pozorovať štruktúry na úrovni atómov - väzbu za väzbou.

Tento rok je to 101. Nobelova cena za chémiu a Yonathová je len štvrtá žena, ktorá ju získala. Zaradila sa do malého spoločenstva úspešných chemičiek, medzi ktorými je aj Marie Curie Sklodowská, ktorá získala aj cenu za fyziku. „Je to viac, ako sa mi mohlo snívať,“ povedala počas tlačovej konferencie.

Odborníci sa zhodla, že ocenení vedci sú príkladom moderného prístupu k vedeckému bádaniu, ktorý núti odborníkov spolupracovať a vyjsť za múry svojich laboratórií.

Ramakrishnan vzdal hold mnohým generáciám talentovaných vedcov, ktorí podľa jeho slov prispeli k rozvoju tejto oblasti.

Niektorí vedci neboli nadšení, že tohtoročná cena za chémiu má biologické pozadie. Ak sa však pozeráme na biológiu na úrovni molekúl a snažíme sa pochopiť fundamentálne procesy života, je to chémia. Každý biologický problém je nakoniec chemický, pretože biológia je svet molekúl, ktoré sa riadia chemickými zákonmi.

originál článku