ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vyletieť do vesmíru z obrovského dela

9.10.2009 14:03:16 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3267x

Keď Jules Verne písal v 19. storočí o gigantickom dele, ktoré bude ľudí vystreľovať do vesmíru, nikto netušil, že sa to skutočne stane. Fyzik John Hunter však predstavil takéto delo, ktoré by podľa jeho slov mohlo ušetriť náklady na umiestnenie potrebných vecí na obežnú dráhu Zeme.

 

Delo je založené na menšom zariadení, ktoré Hunter zostrojil v 90. rokoch. Malo hlaveň dlhú 47 metrov a využívalo stlačený vodík na odpálenie niekoľkokilogramových projektilov rýchlosťou 3 km/s.

Hunter a jeho dvaja bývalí kolegovia z Národného laboratória Lawrencea Livermorea založili spoločnosť Quicklaunch aby mohli zostrojiť výkonnejší stroj.

Hunter popísal 1,1-kilometra dlhé delo, ktoré môže podľa jeho slov vystreliť 450-kilogramový náklad rýchlosťou 6 km/s. Malý raketový motor by potom pomohol nákladu na obežnú dráhu.

Ľudí a bežné satelity by obrovské preťaženie dela zabilo, delo však môže do vesmíru dostať objemný náklad, napríklad raketové palivo. Nájdenie lacných spôsobov prenosu paliva do vesmíru zníži cenu udržania Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS na obežnej dráhe a bude pomocou pre možnú ľudskú posádku smerujúcu na Mars.

Delo by stálo 500 miliónov dolárov, cena jedného odpalu by však bola nižšia, než je cena súčasných metód. „Myslíme si, že budú desaťkrát lacnejšie než ktorýkoľvek iný spôsob,“ povedal Hunter.

Franklin Chang-Diaz, bývalý astronaut a fyzik, povedal, že delo by malo väčší zmysel na Mesiaci, kde nie je atmosféra. „Nemusíte sa tam báť tiaže alebo zohriatia,“ povedal.

Hunter priznáva, že projektil počas letu cez atmosféru Zeme spomalí. Myslí si ale, že odpor bude malý a strela spomalí len o pol kilometra za sekundu. Myslí si tiež, že teplo ktoré vznikne je ako zvárací horák. Bude existovať len krátko, pretože projektil by mal opustiť atmosféru do 100 sekúnd. Chce navrhnúť strelu tak, aby ju nepoškodilo prípadné zhorenie niekoľkých vonkajších vrstiev.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,43
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.