Malý ale stabilný sused Mliečnej dráhy
19.10.2009 17:45:30 | QEurekAlert | Počet zobrazení: 2513x
Senzačný nový obrázok odhalil jedného z našich najbližších galaktických susedov - Barnardovu galaxiu, známu tiež ako NGC 6822. Galaxia obsahuje oblasti početného vzniku hviezd a zaujímavú hmlovinu, ako bublinu viditeľnú v ľavom hornom rohu obrázku. Zvláštne tvary týchto kozmických objektov pomáhajú vedcom pochopiť interakciu galaxií, ich vývoj a občasný „kanibalizmus“, po ktorom ostanú žiarivé zvyšky plné hviezd.
Na novom obrázku európskej vesmírnej agentúry ESO sa objavuje Barnardova galaxia za skupinou hviezd súhvezdia Strelec. S relatívne malou vzdialenosťou, len 1,6 milióna svetelných rokov, patrí Barnardova galaxia do jednej skupiny galaxií s našou Mliečnou dráhou. Jej meno pochádza od jej objaviteľa, amerického astronóma Edwarda Emersona Barnarda. ktorý ju ako prvý skúmal pomocou 125-milimetrového teleskopu už v roku 1884.
Astronómovia získali posledný portrét pomocou prístroja Wide Field Imager (WFI) pripojeného k teleskopu MPG/ESO v Chile. Hoci galaxia neobsahuje špirálovité ramená a stred, ktorý zdobí jej susedov - Mliečnu dráhu, Andromedu a Triangulum - nemožno jej uprieť zaujímavosť a vznešenosť.
Červenkastá hmlovina na obrázku odhaľuje oblasť charakteristickú intenzívnym zrodom hviezd, kde mladé a horúce hviezdy zohrievajú okolité oblaky plynov. Na obrázku je tiež v ľavom hornom rohu hmlovina v tvare bubliny. V jej strede je skupina masívnych hviezd, ktoré vysielajú vlny hmoty narážajúce do okolitého medzihviezdneho materiálu a vytvárajú tak žiariacu štruktúru javiacu sa ako prstenec. Iné menšie oblasti zohriatej hmoty sa tiež nachádzajú okolo galaxie.
Barnardova galaxia sa radí svojou veľkosťou, ktorá je desatinou veľkosti Mliečnej cesty, medzi trpasličie galaxie. Obsahuje asi 10 miliónov hviezd, čo je oveľa menej než 400 miliárd v Mliečnej dráhe. Počtom však trpasličie galaxie vo vesmíre ich väčších súrodencov predčia.
Nepravidelné trpasličie galaxie, ako je aj Barnardova, získavajú svoj tvar pôsobením okolitých vesmírnych objektov. Aj galaxie sú v pohybe, ako všetko vo vesmíre, a často sa k sebe približujú. Hustota hviezd v galaxii je pomerne nízka, čo znamená, že počas týchto stretnutí môže dôjsť k fyzickému stretu niektorých hviezd. Gravitačný konflikt môže dramaticky zmeniť tvar stretajúcich sa galaxií. Nejako tak sa formuje aj susedná galaxia NGC 6822.