Veda zastaví biologické hodiny na päťdesiatke
20.10.2009 17:08:30 | QBBC News | Počet zobrazení: 3078x
Storoční ľudia budú mať raz telá dnešných päťdesiatnikov.
Polovica detí, ktoré sa teraz rodia vo Veľkej Británii sa vďaka lepším životným podmienkam dožije 100 rokov. Naše telá sa však rovnako často opotrebujú. Vedci z Leedskej univerzity riešia projekt za 50 miliónov libier, ktorého cieľom je nájsť inovatívne riešenia otázky, ako získať 50 aktívnych rokov po päťdesiatke.
Vedci plánujú dosiahnuť dôchodcov, ktorým opäť porastie tkanivo a budú žiť vďaka trvácnym implantátom. Nové boky, kolená a srdcové chlopne sú odrazovým mostíkom, hoci sa týkajú aj tých častí tela, ktoré starnutie najviac poznačí.
Vedci z Leedsu už vytvorili umelý bedrový kĺb, ktorý vydrží až do konca života a nie maximálne 20 rokov ako súčasné umelé kĺby. Kombinácia obalu zo zliatini kobaltu a chrómu s keramickou hlavou znamená, že spojenie by malo vydržať 100 miliónov krokov, ktoré spraví päťdesiatnik do svojich stých narodenín.
Odborníci tiež objavili nový spôsob, ako sa telo dokáže samo regenerovať. Cieľom je vytvorenie transplantovateľných tkanív, ktoré si telo samo spracuje a obísť tak riziko neprijatia orgánu. Podarilo sa im už vytvoriť plne funkčné srdcové chlopne.
Musíte nájsť darcu so zdravou srdcovou chlopňou – napríklad človeka, alebo aj prasa – a jemne oddeliť jej jednotlivé bunky pomocou zmesi enzýmov a iných prostriedkov. Vnútornú štruktúru potom môžete transplantovať, telo ju prijme a znova naplní bunkami. Testy na zvieratách a 40 pacientoch v Brazílii ukázali sľubné výsledky.
Vedci si myslia, že kým sa im týmto spôsobom podarí dosiahnuť rast všetkých tkanív, potrvá to ešte 30 až 50 rokov. Každý produkt budú musieť individuálne navrhnúť a testovať.