Až 200 možných vírusov nádchy

20.10.2009 17:37:19 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1389x

Je to zlá správa pre imunitný systém – nový výskum ukázal, že vírusov chrípky je dvakrát toľko než bol starší a dlho prijímaný odhad.

 

James Gern z Lekárskej fakulty Wisconsinskej univerzity vedie celonárodný výskum s cieľom identifikovať rhinovírusy a zistiť ako ich vypestovať v kultúrach tkanív aby mohli vedci skúmať ich biológiu. Doteraz vedci identifikovali asi 100 vírusov nádchy.

Gern si ale myslí, že existuje množstvo neidentifikovaných vírusov, ktoré spôsobia vašu chorobu. „Namiesto 100 bežných vírusov ich je najmenej 150 a možno až 200,“ povedal. „Bežná nádcha môže spôsobiť vážne problémy ľuďom s astmou a inými chronickými chorobami pľúc.“

V posledných 50 rokoch vedci skúmali dve skupiny vírusov zodpovedných za približne 100 verzií nádchy. Pred dvomi rokmi, po vzniku molekulárnych techník skúmania genómu vírusu, našli vedci tretiu skupinu rhinovírusov.

„Medzi triedami vírusov je najmenej jeden veľký rozdiel: Prvé dve možno získať v bunkových kultúrach, kým s treťou skupinou je to nemožné,“ povedal Gern. „Cieľom súčasného výskumu je identifikovať všetky nové vírusy nádchy a nájsť spôsob, akým ich získať pre výskumné využitie.“

Gern si myslí, že výskum môže veľmi zvýšiť šance na úspech pri liečení bežnej nádchy. „Vyzerá to oveľa lepšie než pred dvomi rokmi,“ povedal. „Keď objavíte novú skupinu vírusov s rozdielnou biológiou, motivuje vás to. Začíname sa učiť, ako nové vírusy rastú a vyzerá, že môže prísť na spôsob ich inhibície. Výskum by mal pomôcť zlepšiť kvalitu terapie bežnej nádchy a zmierniť ťažkosti s chorobami pľúc spojenými s ňou.

originál článku