ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Keď mravce zaútočia

29.10.2009 16:44:44 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2049x

Experimenty vedcov z Kalifornskej univerzity ukázali, že bežne priateľské mravce sa môžu vďaka chemickým zmenám, ktoré používajú tiež na rozlíšenie druha od súpera v kolónii, premeniť na nepriateľov.

 

Výskum osvetlil faktory ovplyvňujúce sociálne správanie argentínskych mravcov (Linepithema humile) a je nádejou pre novú taktiku riadenia rozšírenia tohto invazívneho druhu.

Vedci tvrdia, že ich výsledky sú relevantné aj pre iné druhy hmyzu, ktoré sa pri vzájomnej identifikácii spoliehajú na chemické signály.

„Takmer všetky žijúce organizmy využívajú v určitej miere rozpoznávanie na základe chemických látok, u mravcov a iného hmyzu je to však výraznejšie,“ povedal Neil Tsutsui, ktorý viedol výskum. „Až do tejto chvíle však nikto neizoloval a netestoval chemické látky, ktoré využívajú argentínske mravce.“

Argentínsky mravec má svoj domov v Južnej Amerike, ale rozšíril sa do celého sveta od USA až po Japonsko a Austráliu. Mravce vytláčajú z prirodzeného prostredia iné druhy mravcov a počas svojej cesty spôsobujú ekologický chaos. Spôsobujú skazu niektorých druhov obilia a úbytok jašteríc, ktoré sa živia výhradne pôvodnými druhmi.

Vo svojom prirodzenom prostredí využívajú argentínske mravce svoju agresiu v boji proti iným kolóniám, s ktorými súperia o zdroje. Kolónie sú malé, bežne merajú od pár do niekoľko stoviek metrov.

Biológovia tvrdia, že časťou úspechu argentínskych mravcov je, že mimo svojho prirodzeného juhoamerického prostredia prestávajú súperiť a vytvárajú spoločnú skupinu.

Predchádzajúci výskum ukázal, že dôvodom relatívne pokojného spolužitia je genetická podobnosť mravcov, ktorá v nich umocňuje spolupatričnosť k jednej rodine. Nedostatok rozdielov súhlasí s teóriou, že invazívne mravce pochádzajú z malej skupiny jedincov.

„Zarážajúce na týchto mravcoch je to, že po celom svete fungujú prakticky ako jedna superkolónia,“ povedal Tsutsui. „Ak vezmete mravce zo San Diega a dáte ich k mravcom zo San Francisca, budú sa správať, ako by sa celý život poznali. Sú súčasťou obrovskej superkolónie, ktorá sa tiahne stovky kilometrov.“

Vedci z Kalifornskej univerzity hľadali sedem chemických látok, ktoré spôsobujú u argentínskych mravcov agresivitu. Použili tiež dve látky, ktoré s agresivitou preukázateľne spojené nie sú.

Vedci potom aplikovali čistú látku na jedného robotníka a postupne ho pozorovali v Petriho miske pri konfrontácii s 10 mravcami.

„Videli sme, že špecifické chemikália značne zvýšili agresivitu jedinca, ktorá tiež súvisela s ich koncentráciou,“ povedala Ellen van Wilgenburgová.

Tsutsui ale varuje, že hoci boli niektoré testy úspešné, pred umiestnením účinného postreku na trh treba prekonať ešte mnohé prekážky. „Sme stále len v procese pochopenia spôsobu, akým chemické látky riadia sociálne správanie mravcov,“ povedal. „Ide o chemikálie, ktorých syntéza je veľmi nákladná. Ešte sme ďaleko od množstva, ktoré by sme mohli rozprášiť po poli.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,21
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.