ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako môžu športovci prekonať takú bolesť?

15.12.2009 14:37:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2626x

Ako je možné, že športovci a športovkyne či iní výnimoční ľudia v určitej chvíli prekonajú bolesť, ktorá by normálneho človeka odrovnala?

 

V roku 1956 ubránil brankár tímu Manchester City Bert Trautmann víťazstvo vo finále FA cupu napriek tomu, že si pri kolízii v druhom polčase zlomil krk. Prečo niektorí z nás dokážu bolesť dlhodobo znášať a iným robí také problémy? a prečo každý z nás vníma bolesť v rôznych chvíľach a situáciách ináč?

Bolesť je subjektívny, premenlivý a veľmi osobný pocit, do ktorého patrí oveľa viac než len reakcia na zranenie alebo poškodenie časti tela. A hoci sa lekári môžu spoliehať len na to, čo im o prežívaní bolesti hovoria samotní pacienti, je potrebné snažiť sa bolesť efektívne diagnostikovať, monitorovať a ovládať.

Irene Traceyová a jej kolegovia z oxfordského Centra funkčnej magnetickej rezonancie mozgu používajú už niekoľko rokov známe techniky na meranie individuálnych reakcií na bolesť. Pochopením spracovania informácie, ktorá zo zmyslových orgánov prichádza vo forme bolesti umožní vedcom identifikovať rozdiely medzi ľuďmi.

Ich nedávne výsledky ukázali, že na vnímanie bolesti vplýva osobnosť človeka. Úzkostliví a prestrašení ľudia, ktorí sa boja bolesti, majú vo svojom mozgu odlišnosti, ktoré znamenajú intenzívnejšie vnímanie bolesti.

Vedci použili krátke laserové pulzy na chodidlá 16 zdravých dobrovoľníkov a skúmali, či pri tom budú cítiť bolesť. Každý dostal 120 „rán“ a v priemere ich bolela len polovica, hoci mali pulzy rovnakú intenzitu.

Snímky mozgu ukázali, že mozog dobrovoľníkov bol aktívnejší ak označili pulz za bolestivý najmä v oblasti spracúvajúcej bolesť, preto ich pocit musel byť skutočný a nebol len výsledkom nejakej zaujatosti alebo predpojatosti. Vedci chceli ale pochopiť, čo spôsobuje, že rovnaký impulz je raz bolestivý a raz nie.

„Sledovali sme čas krátko pred stimulom a hľadali rozdiely v aktivite určitých oblastí v mozgu,“ povedala Traceyová. „Zistili sme veľké rozdiely.“

Vedci sa zamerali na prepojenie medzi „vyššími“ časťami mozgu, ktoré spracúvajú bolesť a časťami mozgového kmeňa, ktoré môžu veľmi výrazne ovplyvniť vnímanie bolesti.

Ak medzi týmito dvomi časťami mozgu existovala dobrá súhra pred príchodom impulzu, ľudia necítili žiadnu bolesť, v opačnom prípade človek vyhodnotil stimul ako bolestivý.

Zaujímavé je, že úzkostlivý ľudia mali jednotlivé oblasti mozgu navzájom menej prepojené. Podľa Traceyovej je tento rozdiel dôvodom rôzneho vnímania rovnakej bolesti. „Zaujíma nás tiež, či sa s tým človek narodí, alebo či možno v živote prepojenie častí mozgu ovplyvniť,“ povedala. „Je to ako s vajcom a sliepkou. Nevieme, čo bolo skôr.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.