ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prečo zomrelo na Haiti tak veľa ľudí?

19.1.2010 18:03:10 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2195x

Zemetrasenie, ktoré minulý týždeň postihlo Haiti, označila OSN za najväčšiu humanitárnu krízu posledných desaťročí. Odhadované počty obetí sú 50 000 až 200 000. OSN si chaos pri poskytovaní pomoci vysvetľuje tým, že zemetrasenie postihlo husto obývané hlavné mesto, kde sídlili mnohé organizácie schopné pomôcť.

 

Geológ Chuck DeMets z americkej University of Wisconsin-Madison sa pokúsil vysvetliť, prečo bolo zemetrasenie také ničivé. Varuje zároveň, že môžu prísť ďalšie otrasy, pretože pri tragédii sa neuvoľnila všetka seizmická energia.

Zemetrasenie malo plytký pôvod, preto ho nebolo možné včas zachytiť a uniknúť z budov, ako pri hlbokom zemetrasení. A mesto Port au Prince je postavené na pôde, ktorá sa pri otrasoch rozpadáva, nie na pevnej skale. Navyše stavby v meste neboli kvalitou prispôsobené možnej hrozbe zemetrasenia.

Ak by došlo k podobnému zemetraseniu napríklad v Kalifornii, takmer s určitosťou by boli straty menšie. „Lepšie budovy by zachránili životy,“ myslí si DeMets.

Tento odhad podporuje porovnanie dvoch veľmi podobných zemetrasení. Obe sa stali v husto obývaných územiach, ale mali rozličné následky. V roku 1988 prišlo pri zemetrasení s intenzitou 6,9 stupňa Richterovej stupnice v arménskom Spitaku o život 25 000 ľudí. Podobné zemetrasenie s intenzitou 7,1 stupňa v Kalifornii v roku 1989 však spôsobilo smrť 63 ľudí. „Rozdiel v počte obetí ukazuje, aký veľký význam má pre zachovanie života ľudí, kvalita budov, v ktorých sa nachádzajú,“ povedal DeMets.

Viacposchodové betónové budovy, ktoré boli väčšinou v Port au Prince sa pri zemetrasení stali pre ľudí smrteľnou pascou. „Budovy boli krehké a nemali flexibilitu, čo znamenalo, že sa okamžite zrútili,“ povedal Ian Main, seizmológ z Edinburghskej univerzity.

Katastrofu navyše znásobil aj fakt, že šlo o plytké zemetrasenie. „Pri hlbokých zemetraseniach najskôr prichádzajú prvé vlny, ktoré sú varovaním pred hlavným náporom otrasov,“ povedal Uri ten Brink, americký expert na zemetrasenia v Karibskej oblasti. Na Haiti bolo epicentrum zemetrasenia tak blízko pri povrchu, že prvé vlny a hlavný nápor prišli prakticky v rovnakom čase.

Aké budovy by teda tieto otrasy vydržali? „Stavební inžinieri využívajú flexibilnejšie materiály, ktoré majú schopnosť absorbovať otrasy, asi ako tlmiče v aute, ktoré uchránia jeho posádku pred otrasmi spôsobenými nerovnosťou vozovky,“ vysvetľuje Main. „Medzi ďalšie kroky zabezpečenia patria prvky na izoláciu základov umiestnené na prvom podlaží, ktoré pomáhajú minimalizovať vplyv posunov podložia.“

Úprava stojacich budov tak, aby boli odolné voči zemetraseniam, nie je lacná záležitosť, vybudovanie nových bezpečných stavieb je však finančne dostupnejšie.

„Materiál na budovy odolné voči zemetraseniu stojí len o niekoľko percent viac a stavby si vyžadujú pri návrhu o trochu viac času, v konečnom dôsledku ale nie sú oveľa drahšie než bežné domy,“ povedal Main.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.