Posledné desaťročie bolo rekordne najteplejšie
22.1.2010 18:44:17 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1976x
Analýza agentúry NASA ukázala, že minulý rok bol od roku 1880 druhý najteplejší. Na južnej pologuli dosiahla priemerná teplota maximálnu hodnotu.
Hoci rok 2008 bol v poslednom desaťročí najstudenší kvôli silnému prejavu La Nini, ktorá ochladila Tichý oceán, v roku 2009 sa svet vrátil znova k takmer rekordným teplotám. Minulý rok bol len o zlomok stupňa chladnejší než rok 2005, ktorý je doteraz najteplejším rokom histórie.
Priemerná ročná teplota a poradie roka v rebríčku sú vždy zaujímavé, poradie však nie je smerodajné,“ povedal James Hansen. „Existuje značná medziročná variabilita spôsobená cyklom El Niňo – La Niňa. Ak vypočítame priemer za päť či desať rokov, aby sme tieto výkyvy eliminovali, zistíme, že planéta sa neustále otepľuje.“
Rekorde najteplejším desaťročím bolo obdobie od januára 200 do decembra 2009. Od roku 1880, kedy možno hovoriť o prvých spoľahlivých vedeckých meraniach, pozorujeme neustále otepľovanie napriek poklesu teplôt v 40. a 70. rokoch minulého storočia. od roku 1880 stúpla priemerná ročná teplota na svete o 0,8 °C.
Goddardov inštitút pre výskum vesmíru pri NASA vo svojich odhadoch priemerných teplôt na planéte využíva tri zdroje údajov. Sú to údaje z viac ako tisícky meteorologických staníc po celom svete, satelitné pozorovania a teploty morskej hladiny a merania výskumných staníc v Antarktíde.
Vedci z iných inštitúcií zaoberajúcich sa trendmi globálnych teplôt využívajú iné spôsoby analýzy. Met Office Hadley Centre vo Veľkej Británii využíva podobné vstupy ako NASA, zo svojich odhadov však vynecháva oblasti Arktídy a Antarktídy, kde je len málo pozorovacích staníc.
Hoci výsledky oboch metód sú rozdielne, ich trendy sú rovnaké. „Medzi názorom verejnosti a výsledkami našich spoločných meraní je rozdiel,“ povedal Hansen. „V poslednom desaťročí sa globálne otepľovanie nezastavilo.“