Dotyková obrazovka, ktorá spája digitálny a reálny svet
23.1.2010 16:37:46 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 2583x
Napriek všetkým výhodám tabletov a obrazoviek na ploche stola, budú niektorí dizajnéri vždy uprednostňovať dotyk pera s papierom. Nové zariadenie by im mohlo umožniť prepojenie ich práce s digitálnym svetom.
Andy Wilson a jeho kolegovia zo spoločnosti Microsoft Research sa spojili s Björnom Hartmannom z Kalifornskej univerzity a vytvorili Pictionaire - stôl s dotykovou obrazovkou dlhý 1,8 metra. Zariadenie sa nachádza priamo pod fotoaparátom a projektorom umiestnenými na povale, ktoré dokážu „čítať“ a reagovať na predmety položené na stole.
Ak si položí používateľ skicár na stôl, zariadenie na strope ho rozpozná a umožní jeho presunutie v digitálnej forme po stole. Proces funguje aj opačne, používateľ môže potiahnuť obrázok z plochy do svojho skicára. Hardvér potom premieta obraz na miesto, kde je položený zošit, v ktorom môže používateľ robiť úpravy vlastným perom.
Porovnajte si to s tabletovým počítačom,“ povedal Wilson. „Je jedno, aký je kvalitný, nenahradí pocit z pera a papiera. A dizajnéri sú veľmi citlivý na typ používaného papiera a pera.“ Je podľa neho dôležité nájsť zosúladenie potrieb používateľov s možnosťami digitálnych technológií.
Vedci mysleli aj na použitie klávesnice. „Ak chcete zadať text, je dobré mať bezdrôtovú klávesnicu,“ povedal Wilson. Pictonaire umožňuje aj vnímanie klávesnice. Keď na stôl používateľ položí klávesnicu, fotoaparát ju zachytí. Pri písaní sa na obrazovke používateľa objavujú slová týkajúce sa oblasti, o ktorej píše. „Hráme sa s konceptom neustáleho presúvania medzi virtuálnym a reálnym svetom,“ povedal.
Raimund Dachselt z Magdeburskej univerzity v Nemecku pracuje na podobnom zariadení nazvanom PaperLens. Používa fotoaparát umiestnený na strope, ktorý má používateľom umožniť interakciu s grafikou v troch rozmeroch. „Myslím si, že Pictonaire je jeden z dôležitých projektov zameraných na zmazanie hraníc medzi skutočným a digitálnym svetom využitím toho najlepšieho, čo ponúkajú,“ povedal. „Za zaujímavé už nepovažujem použitie klávesnice. Interaktivitu s počítačov v budúcnosti podľa mňa už nebudú zabezpečovať klávesnica ale gestá a pohyby nášho tela.“