Štiepač vody na neustálu tvorbu vodíka
12.2.2010 15:41:21 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 3352x
Slnečné svetlo + voda = vodík. Táto rovnica platí pre novú techniku, ktorá dokáže premeniť 60 % energie v elektróde na výbušný plyn.
Vedci z University of East Anglia ponorili zlatú elektródu so špeciálnym poťahom do vody a vystavili ju svetlu. Klastre fosfidu india široké 5 nanometrov na jej povrchu absorbovali prichádzajúce fotóny a prenášali energiu elektrónov na klastre síričitej zlúčeniny železa. Tento materiál skombinuje elektróny s protónmi vody a vytvorí plynný vodík. Druhá elektróda z platiny je potrebná na elektrochemické uzavretie obvodu.
Na podobný proces sa v minulosti využívali organické molekuly. Ich nevýhodou bolo, že pôsobením slnečného svetla rýchlo strácali svoju farbu a po niekoľkých týždňoch už nepracovali efektívne.
Anorganické materiály, ktoré používajú britskí vedci, vydržia dlhšie. Vedci tvrdia, že ich prístup je prelomový, pretože prináša 60 %-nú efektivitu a schopnosť odolávať pôsobeniu slnečného žiarenia viac týždňov bez akéhokoľvek vplyvu na výkon.
„V skutočnosti je efektivita 60 % najhoršia možná,“ podotkol Thomas Nann, ktorý viedol výskum. „Ešte sme stále len nazačiatku výskumu.“
Vyššia efektivita je do veľkej miery spôsobená tým, že klastre fosfidu india dokážu lepšie zachytávať fotóny než organické molekuly. „Predstavte si ich ako sieťku zachytávajúcu fotóny,“ povedal Nann.
Pri štandardnom prístupe k odhadu pravdepodobnosti, že materiál absorbuje fotón, ktorý ho zasiahne, je každý klaster 400-krát efektívnejší než organické molekuly používané v predchádzajúcich systémoch.
Nann a jeho kolegovia chcú systém ešte vylepšiť a znížiť jeho cenu použitím lacnejších materiálov. „Nie je dôvod na použitie zlata a platiny,“ povedal. Materiály vedci použili, len preto, že sú v laboratóriách dostupné.
Experiment prijala s nadšením aj širšia odborná verejnosť.