Ako hlboko sa ešte stavia?
15.2.2010 18:26:02 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2871x
Dôkaz z Challengerskej priehlbiny, najhlbšieho pozorovaného miesta na zemi, popisuje malé jednobunkové dierkavce (Foraminifera), ktoré žijú viac ako 10 km pod hladinou oceána, si tam vytvárajú príbytky pomocou materiálu, ktorý klesá z povrchu dole.
Challengerská priehlbina sa nachádza v Mariánskej priekope na západe Tichého oceána. Leží v zóne hadál, ktorá je pod abysálom a predstavuje najhlbšiu časť oceánov dosahujúc hĺbku do 11 km.
„Hadálna zóna začína v hĺbke 6 kilometrov a tiahne sa až ku dnu. Hoci je tam nehostinné prostredie, na spodku priekopy sa bežne nachádzajú niektoré druhy dierkavcov,“ povedal prof. Andrew Gooday, člen britsko-japonského tímu skúmajúceho organické vzorky získané počas expedície v roku 2002.
Vedci počas výskumu objavili medzi mnohými dierkavcami s organickým obalom aj štyri dosiaľ nepopísané druhy s pozliepaným „príbytkom“. „Priehlbina je pre takéto dierkavce extrémne prostredie,“ povedal Gooday. „V týchto hĺbkach sa častice tvorené vápnikom alebo živicou, ale aj minerály, rozpadávajú a na výrobu obalu poskytujú len zrniečka prachu.“ Preto sa vedci čudovali, že našli obaly dierkavcov obsahujúce vápnité látky.
„Naše pozorovania ukázali, že obaly niektorých mikroorganizmov dosahujú dno Challengerskej prihlbiny,“ povedal Gooday. „Tieto častice sa na dno dostali pravdepodobne ako súčasť prudko sa potápajúceho snehu, nahromadených zvyškov fytoplanktónu z povrchu oceána alebo trusu zooplanktónu.“
Vyzerá to teda ta, že aj v najväčších hĺbkach žijú organizmy, ktorú sú schopné postaviť si „dom“ z okolitých látok. A tie k nim padajú ako manna z neba.