Sken mozgu odhalí aj chemické látky
3.3.2010 14:46:59 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 1554x
Chemické látky, ktoré vznikajú pri sexe a sú spojené so závislosťami možno vizualizovať počas prechodu mozgom potkana. Znamená to, že funkčná magnetická rezonancia je vhodná na pozorovanie toku chemikálií v mozgu.
Magnetická rezonancia doteraz dokázala sledovať nárast oxidácia krvi v mozgu ako reakciu na rôzne udalosti a znak aktivity špecifických skupín neurónov, čo bolo príčinou mnohých objavov o činnosti mozgu. Vedci z MIT teraz jej možnosti posunuli ešte ďalej.
Alan Jasanoff a jeho kolegovia zmutovali magnetický enzým obsahujúci železo, ktorý „zasvieti“ pri sledovaní záberov magnetickej rezonancie. Pri každej mutácii vedci testovali tendenciu viazať sa na dopamín, látku, ktorá je aktívna pri sexe a stojí za niektorými závislosťami. Mutácie, ktoré túto tendenciu zvyšovali, potom vedci skombinovali, čoho výsledkom bola molekula magnetická a zároveň priťahovaná dopamínom.
Vedci potom túto molekulu aplikovali do mozgu potkanov, do oblasti buniek produkujúcich dopamín. Po podaní chemikálie spôsobujúcej uvoľnenie dopamínu táto oblasť v mozgu na záberoch magnetickej rezonancie svietila.
Jasanoff povedal, že tento typ magnetickej rezonancie sa zatiaľ u ľudí nedá použiť, pretože je potrebné pridať do mozgu chemickú látku, možno ho však použiť na dokázanie závislosti a choroby pomocou zvierat. V jeho laboratóriu teraz vedci využívajú enzýmy na výskum reakcie neurónov citlivých na dopamín na produkciu látky v špecifických regiónoch mozgu. Techniku možno tiež použiť na preukázanie vplyvu dopamínu pri niektorých chorobách, napríklad pri Huntingtonovej chorobe.
Podľa teórie možno magnetický enzým upraviť tak, aby sa viazal aj na iné chemické látky v mozgu.