Urýchľovač opäť zavrú
10.3.2010 20:29:10 | QBBC News | Počet zobrazení: 2472x
Veľký Hadrónový urýchľovač na konci roka 2011 na rok opäť zavrú kvôli vylepšeniu a spevneniu jeho konštrukcie.
Vedúci urýchľovača Steve Meyers povedal, že chyby oddialia fungovanie zariadenia na plný výkon o ďalšie dva roky.
Už v marci by mal dosiahnuť urýchľovač rekordnú energiu pri kolízii s hodnotou 7 Teraelektrónvoltov (TeV). Predtým, než dôjde ku kolíziám s ešte väčšou energiou, je potrebné, aby technici posilnili spoje medzi magnetmi v zariadení. Urýchľovač len nedávno znova otvorili po 14 mesiacoch nečinnosti.
„Handrónový urýchľovač je sám sebe prototypom,“ povedal Myers. „Nikde sa nehovorí o množstve vecí, ktoré sa podarili. Takýto stroj vytvárate len jeden a len raz.“
Povedal, že problém nesúvisí s technológiou ale s medenými obalmi supravodivých kĺbov v tuneli. Tieto obaly majú za úlohu odvádzať prúd ak sa začne zahrievať jeden z magnetov v urýchľovači.
V roku 2008 spôsobila porucha únik tony hélia do tunelu a výsledkom bolo zahriatie niekoľkých magnetov, ktorých oprava stála 40 miliónov švajčiarskych frankov. Inžinieri veria, že dnes je urýchľovač schopný fungovať pri energii 7 TeV, boja sa však ďalšej poruchy. Preto sa rozhodli 18 až 24 mesiacov prevádzkovať zariadenie s polovičným výkonom a opäť ho na rok odstaviť kvôli vylepšeniam 27 - kilometrového tunela.
Veľký Hadrónový urýchľovač posiela lúče protónov v protismere takmer rýchlosťou svetla. Tie sa stretávajú a narážajú s nesmiernou energiou. Cieľom kolízie častíc pri energii 14 TeV je vytvoriť podmienky podobné podmienkam pri Veľkom tresku. Vedci veria, že budú môcť pozorovať nové subatomárne častice a zistia, ako mohol pre miliardami rokov vzniknúť vesmír. Zariadenie sa nachádza v hĺbke 100 metrov na francúzsko-švajčiarskych hraniciach.
Oficiálne správy organizácie CERN uvádzajú, že prevádzka urýchľovača pri 7 TeV umožní vedcom skúmať iné tajomstvá vesmíru, napríklad prostredie „tmavej hmoty“ ktoré tvorí väčšinu hmoty pozorovateľného vesmíru.