Záhada Kolumbovej striebornej rudy

21.2.2007 16:15:16 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 6628x

Ruda obsahujúca striebro, ktorú našli pri vykopávkach v americkej osade La Isabela založenej Krištofom Kolumbom, nebola vyťažená v Amerike.

 

Podľa analýzy vykonanej archeológmi pochádzala ruda zo Španielska.

Výskumníci sa domnievajú,. že osadníci so sebou priniesli rudu aby mohli porovnávať kvalitu striebra, ktoré mali nájsť na zasľúbenom kontinente. Boli však neúspešní a ich jediným zdrojom bohatstva sa stala práve prinesená ruda.

La Isabela, prvé európske mesto v Novom Svete, bola založená druhou Kolumbovou expedíciou v roku 1494 na severnom pobreží dnešnej Dominikánskej republiky.

Pri vykopávkach na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia našli archeológovia veľké množstvo galenitu, železnej rudy, ktorá obsahuje striebro a tiež veľa hutníckeho odpadu.

Vedci si pôvodne mysleli, že ide o prvý dôkaz hľadania striebra v Novom Svete. Potom ale prišli na to, že geológovia na žiadnom z ostrovov, ktoré navštívil počas svojej cesty Kolumbus, tento druh železnej rudy nenašli.

Analýzou rudy našli krajinu jej pôvodu – Španielsko. Ľudia si ju priniesli so sebou cez celý Atlantický oceán.

Vyriešená záhada je ďalším príkladom toho, že archeológia nám hovorí, čo by bolo zaujímavé sa spýtať a prírodné vedy nám dávajú spôsob, akým na položenú otázku odpovedať.

originál článku