ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci odhalili kúsok bielkoviny z HIV, ktorý môže byť kľúčom k nájdeniu lieku proti AIDS

23.2.2007 12:30:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2239x

Vedci z amerického Národného inštitútu pre alergické a infekčné choroby (NIAID) a z Národného inštitútu zdravia (NIH) spravili podrobný obrázok kľúčovej časti povrchovej bielkovinu vírusu HIV pri naviazaní na protilátku, čo môže mať dopad na nájdenie vakcíny proti AIDS. Na rozdiel od väčšej časti vírusu, ktorá je stále mutujúca, je táto časť stabilná a – čo je podľa vedcov dôležitejšie – zdá sa zraniteľná špecifickou protilátkou b12, čo dokáže neutralizovať celý vírus HIV.

 

Dlhé roky si vedci nevedeli rady s úžasnou schopnosťou vírusu čeliť všetkým útokom imunitného systému. Vírus sa nielen rýchlo mení a mutuje podľa podmienok, je ešte aj obalený molekulami cukru. Táto nepreniknuteľná cukrová hradba bráni protilátkam preniknúť do vnútra a blokovať bielkoviny, ktoré napádajú bunky.

V roku 1998 publikovali výskumníci prvú röntgenovú snímku jadra časti vírusu HIV gp120 ako sa spája s bunkovým receptorom známym ako CD4. Z obrázku vedci určili pár miest v štruktúre vírusu, ktoré by mohli byť napadnuteľné liekmi alebo očkovacími látkami, odhalili však aj ťažko prekonateľný obranný mechanizmus HIV.

Kým pôvodná štúdia prinášala komplexný obrázok spojenia CD4-gp120 nové materiály zobrazujú spojenie medzi gp120 a CD4 veľmi podrobne. Vedci zistili, že stretnutie začína veľmi jemným kontaktom, ktoré neskôr prerastá do celoplošného spojenia. Dá sa to prirovnať k podaniu ruky, ktoré prerastie do vrelého objatia.

Efektívna HIV vakcína musí aktivovať protilátky, ktoré zachytia a zničia viacero druhov vírusu HIV. Vedci hľadali komplexne fungujúce protilátky v krvi ľudí, ktorých imunitný systém dokáže dlhú dobu úspešne čeliť vírusu HIV. Jedno z týchto zriedkavo sa vyskytujúcich protilátok je látka b12.

Vedci skúmaním spojenia gp120 a CD4 prišli na to, že práve ono je miestom, kde možno gp120 (časť vírusu HIV) napadnúť – je miestom rozpoznania (angl. epitope) pre protilátku b12.

Jedným z prvoradých zámerov vedcov je vytvoriť vakcínu, ktorá stimuluje široko použiteľné protilátky. Práve štruktúra epitopu gp120 a jeho zraniteľnosť dáva vedcom cieľ, ktorý môže byť napadnutý očkovacími látkami. Je to jeden z najväčších posunov za posledné roky.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,31
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.