Ako dlho dokážeme vydržať bez spánku?
23.4.2010 16:09:39 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 4092x
28. decembra 1963 sa Randy Gardner, 17-ročný študent z Kalifornie, zobudil o šiestej ráno a nezaspal do rána 8. januára 1964. Znamená to 11 dní bez spánku.
Gardnerových 264 hodí je najdlhším vedecky overeným časom bez spánku. Počas tejto doby zažil zmeny nálad, výpadky pamäte a pozornosti, stratu koordinácie, komolenie reči a halucinácie, ale inak bol v poriadku. Jeho prvý spánok po jedenástich dňoch trval len 14 hodín.
Gardner nepožíval žiadne stimulačné látky. Mal však okolo seba ľudí, ktorí sa starali o to, aby bdel. Bez tej pomoci by každý zaspával najneskôr po 36 hodinách a nutnosť spánku by na neho doľahla po 48 hodinách.
Navyše by na vás ešte skôr doliehali krátke okamihy spánku. Ide o prípady mikrospánku, ktorý trvá niekoľko sekúnd a vy si ho neuvedomíte, často máte pri ňom aj otvorené oči.
Ak by sme nebrali do úvahy mikrospánok, koľko by Gardner vydržal? Nikto to nevie presne, vieme ale, že nedostatok spánku má fatálne následky. Potkany, ktoré vedci udržujú v bdelom stave, zomierajú po dvoch týždňoch, čo je menej času, ako trvá ich vyhladovanie.
Nepoznáme prípad, keď človeka udržiavali v bdelom stave až do jeho smrti, dedičná choroba Fatal familial insomnia ale ukazuje, že hranica existuje. Táto choroba pripravuje obete o schopnosť zaspať. Smrť prichádza do troch mesiacov.