ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Laser vytvára nad Nemeckom oblaky

3.5.2010 17:50:43 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2820x

V laboratóriu sa podarilo použiť laser na vytvorenie malých mrakov. Experimenty zo skutočného sveta ukazujú, že by to mohla byť cesta, ako priniesť zrážky na miesta, kde sú potrebné.

 

Ľudia sa snažia vyvolať zrážky už mnoho rokov, najčastejšie pomocou kryštálov jodidu strieborného, ktoré sypali na mraky v atmosfére. Kryštály spôsobia vytvorenie veľkých vodných kvapiek, ktoré potom skôr padnú. Aspoň teoreticky. „Efektivita tejto techniky je kontroverzná,“ povedal Jérôme Kasparian zo Ženevskej univerzity, jeden z členov vedeckého tímu, ktorý považuje za lepší prostriedok laser.

Kasparian a jeho kolegovia prvýkrát úspešne využili techniku využívajúcu laser v laboratóriu a neskôr aj na berlínskej oblohe.

V laboratóriu vedci pôsobili infračerveným laserom s krátkymi pulzmi na miestnosť s vlhkým vzduchom s teplotou -24 °C. Za laserom sa tvorili oblaky podobne ako za letiacim lietadlom. Každý pulz lasera niesol energiu 220 mJ počas 60 femtosekúnd. Je to intezita porovnateľná s 1000 elektrárňami.

Analýza vzduchu v komore po vypnutí lasera ukázala, že množstvo kondenzovaných kvapiek vody o polovicu stúplo a v oblakoch stúpol objem kondenzovanej vody stonásobne.

Laboratórne podmienky s veľkou vlhkosťou a nízkou teplotou sa však podľa Daniela Rosenfelda z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme nikdy v prírode nenachádzajú a preto výskum nemá význam pre skutočné mraky.

Kasparian ale tvrdí, že zopakovaný experiment v skutočných podmienkach nad mestom Berlín je prísľubom možného využitia technológie. Jeho tím použil laser v skutočných podmienkach na vzdialenosť 60 metrov. Bežným okom nebolo možné pozorovať zmenu, meteorologický lidar („laserový radar“), ktorý využíva laser na meranie rozptylu svetla v atmosfére, ale potvrdil, že hustota a veľkosť kvapiek vody sa po použití lasera zvýšili.

Vedci sa pokúsia zvýrazniť efekt optimalizáciou vlnovej dĺžky lasera, jeho zaostrenia a dĺžky pulzu, čo by mohlo pomôcť vytvoriť kvapky dostatočne veľké na vznik dažďa.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,63
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.