ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

3D tlačiareň, ktorú vyrobíte doma

28.2.2007 14:06:22 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4813x

Altair 8800 bol v sedemdesiatych rokoch prvým počítačom, ktorý si mohli ľudia doma poskladať zo súpravy. Nedokázal takmer nič, ale veľa historikov označuje tento moment za začiatok revolúcie domácich počítačov.

Hod Lipson, asistent na Cornellovej univerzite v New Yorku, si myslí, že malý stroj nazvaný Fab@Home môže mať podobný dopad.

 

Lipson verí, že jedného dňa bude každá domácnosť vlastniť toto zariadenie, ktoré dokáže formovať objekty podľa plánov dodaných počítačom. Toto zmení prístup k získavaniu produktov, kedy si ich človek nebude musieť kupovať, ale si len stiahne z internetu ich plány a domáci prístroj mu výrobok vyrobí.

Prístroj by sa mohol vyvinúť z 3D tlačiarní, ktoré sa dnes používajú v priemysle na rýchle prototypovanie. Inžinieri navrhujú časti pomocou počítačových programov a posielajú ich tlačiarňam, ktoré vytvoria pracujúce plastové modely.
3D tlačiareň má malú trysku, ktorá zanecháva na povrchu kvapky rýchlo schnúceho plastu a tak vrstvu za vrstvou vytvorí celý objekt. S viacerými tryskami dokáže stroj vytvoriť objekt z viacerých materiálov.

Hodnota týchto zariadení sa pohybuje okolo 100 000 dolárov, dnes si však môže každý zostaviť podobné zariadenie doma „len“ za 2300 dolárov. Prototyp Fab@Home je pomalší ako komerčné modely a jeho rozlíšenie (schopnosť zostrojovať presné detaily) je nižšie, ľudia ale nachádzajú jeho praktické využitie.

Komerčné stroje nemôžu byť modifikované, čo bráni napredovaniu. Fab@Home je modifikáciám otvorený. Každý si môže zo stránky http://www.fabathome.org stiahnuť plány na jeho zostrojenie. Stránky poskytuje priestor pre výmenu skúseností a publikáciu objavov a vylepšení prístroja.

V súčasnosti je na svete vo vývoji alebo v prevádzke asi dvadsať takýchto prístrojov.

Niektoré objavy 

Biológovia na Rockefellerovej univerzite použili Fab@Home na rozmiestnenie buniek kalovej formy do rôznych rozložení a skúmali dopad rozmiestnenia na schopnosť buniek vytvárať kolónie.

Britský magazín Auto Express uvádza, že Fab@Home môže pomôcť vytvárať automobilové súčiastky a tak dovolí aj jednotlivcom upraviť si relatívne jednoducho svoje vozidlo.

Objavili sa aj pokusy s inými materiálmi ako s platom, napríklad aj so zmrznutou vodou, ktorá by mohla pomôcť formovať duté objekty.

Cieľom vedcov je „vytlačiť“ fungujúceho robota so všetkými jeho súčiastkami a obvodmi.

originál článku
stránky s plánmi na zostrojenie Fab@Home

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,83
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.