ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Aký hlboký je oceán?

19.5.2010 22:00:40 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2694x

Aké vysoké je nebo? Vedci to vedia pomerne prasne vďaka ich znalostiam o troposfére, stratosfére a iných častiach atmosféry. Vďaka práci vedcov z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) budeme čoskoro vedieť odpoveď aj na druhú časť starej otázky: Aké hlboké je more?

 

Vedci sa zaoberajú aj inou, menej romantickou otázkou: Aký je objem svetových oceánov? Odpoveď by sa asi ťažko zmestila do akejkoľvek ľúbostnej piesne - 1332 miliárd kilometrov kubických.

„Dnes sa mnoho údajov o vode na Zemi považuje za hodnoverné,“ povedal Matthew Charette z WHOI, ktorý sa snaží o definitívne presné určenie objemu. „Ak chcete vedieť, koľko vody je na planéte, Google vám dá 5 rozdielnych výsledkov, väčšinou starých tak 30, 40 rokov.“

Pomocou satelitných meraní prišiel Cherette a jeho spolupracovníci s novým vzorcom pre objem oceána. Vedci tvrdia, že je menší než väčšina odhadov o takmer päťnásobok Mexického zálivu. Môže sa to zdať veľa, odchýlka však z celkového objemu tvorí len niečo cez 0,3 %.

Zaujímavejšie je podľa Charetta sledovať, ako sa k správnym údajom blížili nedokonalou technikou odborníci v minulosti. Napríklad v roku 1888 meral John Murray objem oceána pomocou spúšťania závažia z lode. Týmto spôsobom získal odhad, ktorý je len o 1,2 % väčší než moderné merania. V 20. rokoch minulého storočia začali vedci používať sonary, ktoré výrazne spresnili odhady. A sonary v nedávnej dobe nahradili satelity.

Postupné znižovanie dohadovanej hodnoty neznamená, že by v svetových moriach ubúdala voda. Odráža skôr schopnosť lepšie lokalizovať nerovnosti morského dna a iné útvary, ktoré vypĺňajú priestor pod hladinou, ktorý by inak zaplnila voda.

Walter Smith, ktorý spolupracuje s Charettom, uviedol, že radar na satelite nemôže „vidieť“ na dno oceána. Meria povrch hladiny, ktorý odráža, čo sa nachádza pod ním. Napríklad, ak sa na dne nachádza pohorie, hladina bude vydutá. „Na základe toho odhadujeme pozíciu a výšku útvarov na dne,“ povedal Smith. Podľa jeho slov mohol satelitný projekt sledovať prakticky celú plochu oceánov okrem niektorých oblastí Arktídy, ktoré pokrýva ľad. Výsledkom je nová mapa oceánov.

„Hoci máme lepší obraz o tvare a objeme oceánov, systém má určité nedostatky,“ povedal Smith. „Máme problém s priestorovým rozlíšením. Meriame hladinu mora, ale môžeme tak zaznamenať len skutočne veľké nerovnosti na dne. Rozlíšenie je pätnásťkrát horšie než rozlíšenie máp Marsu či Mesiaca.“

Vedci tiež tvrdia, že potrebujú viac meraní urobených na lodiach, aby dokázali spresniť satelitné údaje. Doteraz sa zariadeniam na lodiach podarilo zmapovať len 10 % morského dna. Jednej lodi by trvalo 200 rokov, kým by zmapovala celý svet. Podľa Smitha by to stálo 2 miliardy dolárov. NASA minie viac na sondu, ktorá smeruje k mesiacu Europa pri planéte Jupiter.

Charette a Smith netušia, prečo sa v minulosti mapovali moria tak málo. Možno preto, že hĺbka a objem oceánov nemali príliš praktické uplatnenie. Dnes však vedci vedia, že presné údaje o hĺbke a objeme nadväzujú na iné pozorovania oceánov podobne ako údaje o klimatických zmenách či množstve soli vo vode.

Priemerná hĺbka oceána je na základe výskumu 3682,2 metra.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,42
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.