ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zničia nás nezničiteľné baktérie?

23.6.2010 14:54:37 | * q
| Počet zobrazení: 2778x

odpovedajú Daniel i Samuel Furkovci a Matej Ondrášik, študenti bratislavského gymnázia na Metodovej ulici

 

Ešte do nedávna ľudia umierali pri vojnových konfliktoch nielen v boji, zomierali aj na následky zahnisanej nehojacej sa rany alebo po zjedení baktériami infikovanej stravy. Mor, cholera, čierny kašeľ a rôzne iné choroby boli ešte pred nedávnom smrteľné a nebola takmer žiadna šanca na ich vyliečenie. Všetko zmenil objav penicilínu. Ľudia akoby zázrakom prestali umierať na ochorenia, ktoré sa dnes javia ako triviálne.

Odvtedy uplynulo už pomerne veľa času a na svetový trh prišlo niekoľko druhov antibiotík – širokopásmové, imunoséra, antituberkulotiká a mnohé iné. Možno sa nad minulosťou môžeme pousmiať, lenže tento úsmev nám na perách zamrzne, keď začneme študovať bakteriálnu rezistenciu. Pomocou výsledkov prieskumu sme prišli k desivému záveru. Súčasné kmene baktérií si od začiatku éry penicilínu vybudovali pozoruhodnú novú odolnosť – rezistenciu voči liečivám, ktoré ich za normálnych okolností majú ničiť. Každý kmeň ju má vybudovanú do inej miery, lenže z generácie na generáciu majú spoločnú vlastnosť – zdokonaľujú si ju. Snažili sme sa nájsť riešenie, ktoré by pomohlo vyriešiť aspoň sčasti tento čoraz väčší problém. Situácia je alarmujúca a týka sa, žiaľ, všetkých nás.

O rezistencii
Pravda, niektoré kmene baktérií majú prirodzenú rezistenciu, ktorú získavajú dedením z generácie na generáciu. Lenže baktérie si ju dokážu ešte aj počas svojho bunkového cyklu zdokonaľovať mutáciou a používaním luxusných chromozómov. Mikróby sa prispôsobujú svojmu životnému prostrediu a pôsobenie liečby antibiotikami je vlastne len hra s časom. Antibiotiká sa snažia zničiť všetky baktérie skôr, ako si baktérie stihnú vybudovať rezistenciu voči nim. Z generácie na generáciu sa však odolnosť baktérií zlepšuje, až sa mikróby stanú časom rezistentnými postupne na všetky známe druhy antibiotík, s ktorými prídu do styku, pričom si pamätajú všetky liečby, ktoré boli neúspešné. A ak sa človek infikuje typom celkom rezistentného kmeňa, nijaké antibiotiká mu už nepomôžu.

Ako takýto problém riešiť?
Súčasnými prostriedkami nevieme liečiť človeka, ktorého napadol kmeň baktérií úplne odolný voči antibiotikám. Jeho imunita si musí poradiť sama. Podanie antibiotík v takýchto prípadoch by malo pri celkom rezistentných kmeňoch opačný účinok. Antibiotiká by akurát posilnili pozíciu infekcie a vtedy by sa rozvinula v plnom rozsahu. Skúšali sme vymyslieť riešenie, ktoré by okrem neužívania antibiotík zamedzilo vznik nových mutovaných jedincov. Veď bakteriálnu rezistenciu ovplyvňuje veľký počet rôznych faktorov odlišnej dôležitosti. Po niekoľkých neúspešných začiatkoch sme sa skúsili na problém pozrieť z iného pohľadu a napadlo nás, že rezistenciu je neskoro potláčať. Treba urobiť iný krok.
Po konzultácii s naším profesorom biológie a zároveň autorom niekoľkých kníh Dr. Jánom Križanom sme si všimli jednu zaujímavosť. Viac ako 90 % nových celkom rezistentných kmeňov vzniklo nesprávnym užívaním antibiotík počas liečby. Pacienti neraz samovoľne prestali užívať lieky, čím umožnili baktériám získať odolnosť na nedobraté antibiotiká. Z pacientov sa stali prenášači rezistentného kmeňa. A pribudli ďalší pacienti, tentoraz náhodne napadnutí stykom s časticami už rozneseného celkom rezistentneho mikrobiálneho kmeňa. Navrhli sme preto liečebný postup, ktorý potlačí vznik nových rezistentných mikrobiálnych kmeňov.
Doterajší liečebný postup spočíval v tom, že lekár po zistení ochorenia predpísal pacientovi nejaké (relatívne ľubovoľné) antibiotiká. V súčasnosti má ošetrujúci lekár k dispozícií rad antibiotík a je len na jeho uvážení, ktoré pri stanovení diagnózy predpíše. Takmer každý lekár môže predpísať ktorékoľvek antibiotikum, pričom sa riadi vlastnou skúsenosťou a aktuálnym úsudkom. Takáto liečba je v mikrooblasti liečebného systému maximálne úspešná, lenže pri liečbe v makroregiónoch vytvára nevýhodu, ktorú sčasti spôsobuje medziregionálna migrácia ľudí. Náš liečebný systém oproti doterajšiemu spôsobu selektuje antibiotiká, ktoré je možné použiť na predpis pre domácu samoliečbu pacienta, a okruh antibiotík, ktoré je možné použiť výhradne pri hospitalizácii v nemocnici pod dohľadom lekára. Význam takéhoto spôsobu selekcie spočíva v tom, že v maximálne možnej miere zamedzuje styk akéhokoľvek liečeného kmeňa so všetkými druhmi antibiotických liečiv, čím neumožní vznik nového celkom rezistentného kmeňa. Podávanie lieku súčasne s hospitalizáciou je dôležité hlavne preto, lebo pri takejto liečbepacient užíva liek bez prerušenia alebo predčasného skončenia liečby a nestane sa prenášačom – teda neposkytuje priestor na vznik mutanta infekcie. Je dôležité, aby sa liečba kompletne ukončila, pretože zabráneniu mutácie sa dá predísť len tak, že sa zničia všetky jedince bakteriálneho ochorenia. Čo i len jeden mutant je schopný v relatívne krátkom čase zamoriť svojím potomstvom celý organizmus, čo si ani neuvedomujeme. Málokomu z nás ani napadne, čo to môže spôsobiť, ak nedoberieme antibiotiká v rozsahu, ako to predpísal lekár. Žiaľ, situácia je alarmujúca a toto je jediné možné riešenie na potlačenie rozsiahleho problému, akým je celková rezistencia mikróbov. Treba sa tomuto problému venovať a čeliťmu, kým nie je neskoro.
Naše riešenie je schopné potláčať vznik nových smrteľných kmeňov, ktoré sa nedajú súčasnými spôsobmi liečiť, pokým sa nájde nový spôsob, ako prekonať aj plne rezistentnú formu infekcie pomocou nových liekov. Dovtedy je takáto liečebná metóda asi jedinou možnosťou, ktorú môžeme na spomalenie šírenia nebezpečných smrteľných bakteriálnych kmeňov využiť.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.