Staré mamy spájajú človeka s kosatkami

7.7.2010 10:58:06 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2188x

Vedci zistili, prečo majú veľryby aj ľudia staré mamy.

 

Keď samice niektorých živočíchov po menopauze starnú, začnú sa podľa vedcov stále viac zaujímať o svoje „vnúčatá“. Mohlo by to vysvetliť, prečo sa hominidi a veľryby dožívajú vysokého veku, ktorý prekračuje ich reprodukčné obdobie.

„Hypotéza starých mám“ sa prvýkrát objavila v 50. rokoch minulého storočia. Tvrdila, že menopauza, ktorá zastavuje ženskú plodnosť dlho pred koncom života, sa vyvinula pre dobro sociálnej skupiny, pretože staré mamy hrajú dôležitú úlohu pri starostlivosti o potomstvo svojich detí.

Michael Cant skúmal so svojimi kolegami z Exeterskej univerzity v Británii, rovnováhu medzi cenou za plodenie potomstva a výhodami plynúcimi z neplodného obdobia života u ľudí a veľrýb. Veľryby sú jediný druh cicavcov, ktorého samice okrem ľudského rodu prežívajú na konci svojho života dlhé neplodné obdobie.

Predchádzajúce výskumy sa domnievali, že menopauzu zažívajú aj samice šimpanzov a goríl, ich závery sú ale kontroverzné.

Vedci vytvorili matematický model skúmajúci vzťah k potomstvu u veľrýb a ľudí. Zistili, že starnúce matky mali k potomstvu svojho potomstva stále vrúcnejší vzťah. To podľa nich ukazuje vzťah medzi veľrybami a hominidmi, ktorý by mohol byť vzhľadom na rozličné sociálne štruktúry nebadateľný.

„Naša analýza by mohla vysvetliť, prečo sa postreproduktívne obdobie vyvinulo spomedzi všetkých cicavcov pravé u veľrýb a u človeka,“ povedal Cant.

originál článku