Starovekí sládkovia objavili tajomstvá antibiotík
6.9.2010 15:48:27 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2737x
Chemická analýza kostí starovekých Nubíjcov ukázala, že pravidelne konzumovali tetracyklín, pravdepodobne v pive. Ide o najpresvedčivejší dôkaz, že umenie výroby antibiotík, ktoré sa oficiálne datuje od objavenia penicilínu v roku 1928, bolo bežné už pred takmer 2000 rokmi.
„Snažili sme sa spájať liečivé látky len s modernou medicínou,“ povedal antropológ George Armelagos z univerzity Emory v USA. „Je však jasné, že táto prehistorická populácia využívala skúsenosti na prípravu liečivých zmesí. Nepochybujem, že vedeli, čo robia.“
Armelagos je bioarcheológ a expert na prehistorické a staroveké stravovanie. V roku 1980 objavil v kostiach Nubíjcov datovaných do obdobia medzi rokmi 350 až 550 stopy tetracyklínu. Nubíjci boli staroveký národ, ktorého kráľovstvo sa rozprestieralo na území dnešného Sudánu a po ktorom neostal žiaden písomný záznam.
Armelagos a jeho kolegovia sa neskôr zistili, že zdrojom antibiotika bolo pivo. Obilie používané na jeho výrobu obsahovalo pôdnu baktériu z kmeňa Streptomyces, ktorá vytvára tetracyklín. Otázkou ostávalo, či sa látka nachádzala len v niektorých vzorkách starovekého piva, čo by neznamenalo zámer, ale dodatočnú kontamináciu nápoja baktériou.
Po stretnutí s Armelagosom sa do projektu zapojil aj Mark Nelson zo spoločnosti Paratek Pharmaceuticals, ktorý je expertom na tetracyklín a iné antibiotiká. Z mumifikovaných kostí získal tetracyklín pomocou kyseliny fluorovodíkovej, jednej z najnebezpečnejších kyselín na planéte.
Nelson zistil, že kosti sú tetracyklínom nasýtené, čo znamenalo jeho pravidelnú konzumáciu. „som presvedčený, že látku vyrábali zámerne,“ povedal.
Dokonca aj holeň a lebka štvorročného dieťaťa boli nasýtené tetracyklínom, čo by mohlo znamenať, že dieťaťu dávali veľké dávky lieku v snahe vyliečiť ho.
Prvý z moderných tetracyklínov objavili v roku 1948. Dostal názov auereomycín, podľa latinského slova „aerous“, čo znamená „obsahuje zlato“. „Streptomyces vytvárajú zlatistú kolóniu baktérií, na pive to pre ľudí uctievajúcich zlato muselo vyzerať veľmi pôsobivo,“ teoretizuje Nelson.
Starovekí Egypťania a Jordánčania používali pivo na liečbu parodontitídy a iných ťažkostí, preto je pravdepodobné, že umenie výroby antibiotík sa od staroveku prenášalo z generácie na generáciu.
Vedci chcú teraz zistiť, koľko tetracyklínu Nubíjci v pive konzumovali.