Rastliny prechodom na sucho zmenili kolobeh uhlíka
22.9.2010 15:53:13 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2935x
Diverzita rastlín je prítomná vo všetkých prostrediach od amazonských pralesov po oázy v púšťach. Nebolo by jej ale, ak by predchodcovia dnešných rastlín zostali vo vode spolu s riasami.
Presun na suchú zem vyžadoval veľkú zmenu životného štýlu, ktorý sa musel prispôsobiť novým, cudzím podmienkam. Na druhej strane pomohol zmeniť globálnu klímu a atmosférické podmienky do dnešnej podoby. Absorbovaním uhlíka a uvoľňovaním kyslíka menili rastliny suchú zem na obývateľnejšie prostredie, čím uľahčili príchod živočíchov.
Výskum Lindy Grahamovej a jej kolegov z Wisconsinskej univerzity sa zameral na prechod rastlín a adaptívne zmeny v náraste uhlíkatých látok, napríklad cukrov.
Všetky rastliny vznikli zo skupiny zelených rias, ktorých dnešní predstavitelia žijú vo vodnom prostredí. Najjednoduchšie suchozemské rastliny – niektoré skupiny machorastov – sú najbližšími príbuznými prvých rastlín, ktoré rástli mimo vody. Porovnaním zelených rias a machorastov pochopili vedci niektoré problémy, ktoré museli rastliny pri prechode na zem prekonať. Zistili tiež, ako úspech rastlín ovplyvnil kolobeh uhlíka.
Vedci zmerali rast rastliny v závislosti od prísunu externých cukrov do dvoch druhov zelených rias (Cylindrocystis brebissoni a Mougeotia sp.) a rašelinníka (Sphagnum compactum). Zistili, že prísun cukru/uhlíka sa neobmedzoval u rašelinníka len na fotosyntézu. Pridanie cukru do rastliny zvýšilo biomasu takmer 40-násobne. Schopnosť využiť cukor nielen z fotosyntézy sa nazýva mixotrofia a v minulosti sa nevedelo, že hrá pri raste machov výraznejšiu úlohu. Zelené riasy tiež reagovali na nadbytočný cukor, ale menej výrazne ako rašelinník.
Tento fakt má vplyv na kolobeh uhlíka vo svete, pretože predchádzajúci výskum reakcie machov na rastliny uvádzal, že jediným zdrojom uhlíka pre machy je oxid uhličitý. Teraz vedci vedia, že pri uvažovaní o atmosférických a klimatických zmenách v minulosti, ale aj v súčasnosti musia brať do úvahy aj mixotrofné správanie prvých rastlín.