Egyptské pyramídy s neobvyklou presnosťou
27.9.2010 16:06:46 | QScience Daily | Počet zobrazení: 4328x
Vedci z celého sveta sa snažia pochopiť, ako mohli Egypťania vztýčiť mohutné pyramídy. Architekt z Nórskej technickej univerzity tvrdí, že záhadu vyriešil.
Vedci sa tak zaoberali váhou kameňov, že si celkom nevšímali dva hlavné problémy: Ako vedeli Egypťania, kam presne enormne ťažké stavebné bloky umiestniť? A ako mohol hlavný architekt stavby komunikovať a riadiť činnosť viac ako 10 000 negramotných mužov?
Týmito otázkami sa zaoberal Ole J. Bryn, nórsky architekt, ktorý začal skúmať Cheopsovu pyramídu v Gize. Pyramída sa skladá z 2,3 milióna vápencových blokov vážiacich okolo 7 miliónov ton. Takmer 4000 rokov to bola s výškou 146,6 metra najvyššia stavba na svete.
Bryn zistil, že Egypťania museli vynájsť stavebné plány, ktoré oddeľovali merania od skutočnej stavby v určitej mierka a tolerancii, čím sa priblížili k dnešnej architektúre. Niektoré plány Bryn skúmal a zistil, že Egypťania mali systém, akým umiestniť najvrchnejší blok s ohromujúcou presnosťou a podľa plánov by bolo možné dnes navrhnúť modernú projektovú dokumentáciu všetkých stojacich pyramíd.
Keď architekt pozná hlavný rozmer pyramídy, môže ju podľa Bryna, naprojektovať ako akúkoľvek modernú stavbu, ale len pomocou stavebných metód známych v starovekom Egypte.
Ak by bola Brynova teória pravdivá, znamenalo by to pre archeológov, že pyramídy neboli len „veľké kopy naukladaných kameňov“, ale stavby s precíznou štruktúrou.