Dinosaury neboli až také prudké tvory
7.10.2010 18:00:44 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2744x
Vedci objavili v Arizone nový druh dinosaura, ktorý je dôkazom, že dinosaury sa nerozšírili po svete ovládnutím iných druhov ale získaním výhody z prírodnej katastrofy, ostatné druhy podľahli.
Tim Rowe, paleontológ z Texaskej univerzity spolu so svojimi kolegami popisovali najnovší objav. Sarahsaurus, ktorý žil pred 190 miliónmi rokov v začiatkoch jury, bol 4,5 metra dlhý a vážil 110 kg. Patril do skupiny Sauropodomorpha, ktorá bola predchodcom sauropodov, najväčších suchozemských živočíchov v histórii.
Ľudia si obyčajne myslia, že po tom, ako sa dinosaury objavili v Južnej Amerike, prudko sa rozšírili do celého sveta, pretože boli chytrejšie a silnejšie než iné zvieratá. Sarahsaurus tento pohľad mení.
Jedno z piatich najväčších vyhynutí živočíchov v histórii Zeme prišlo na konci triasu pred 200 miliónmi rokov. To spôsobilo smrť mnohých potenciálnych konkurentov dinosaurov. Z nálezu sarahsaura vyplýva, že do Severjen Ameriky sa dinosaury dosatli až po tejto udalosti a žiaden z nich tam skôr nebol.
„Vždy sme si mysleli, že dinosaury všetkých porazili,“ povedal Rowe. „Teraz vidíme, čo sa stalo. Dinosaury nebojovali proti iným druhom s cieľom ovládnuť územie. Čakali len, kým pôvodní obyvatelia z územia odídu a potom sa tam v tichosti presunuli.“
Sarahsaurus má fyzické znaky zvyčajne spájané s gigantickými zvieratami. Jeho stehenné kosti boli napríklad dlhé a rovné. To naznačuje, že z pôvodne malých zvierat sa časom vyvinul veľký druh.
„Zdá sa, že niektoré naše teórie o fungovaní evolúcie budeme musieť prehodnotiť,“ povedal Rowe, „a niektoré vlastnosti, ktoré sme prisudzovali gigantizmu a mechanike kosí nemusia byť pravdivé.“
Rowe je tiež zarazený z rúk dinosaura. „Nikdy sme nič podobné nenašli na západe Severnej Ameriky,“ povedal. „Jeho ruka je menšia než moja, je však oveľa pevnejšia a sú na nej veľké pazúry. Živočích je veľmi zaujímavý. Používal ruky na niečo čo vyžadovalo veľkú silu, nevieme ale, čo to bolo.“
Sarahsaurus dostal svoje meno na počesť Sarah Butlerovej, filantropky, ktorá dlhodobo podporovala vedu a umenie. Podporila centrum Dino Pit v USA, ktoré je výstavou z čias dinosaurov. „Prišiel som za ňou a povedal jej, že ak podporí centrum miliónom dolárov, pomenujem po nej dinosaura,“ povedal Rowe.
Vedci objavili pozostatky dinosaura v roku 1997. 13 rokov museli skúmať nálezy, kým prišli k dnešným záverom. Zatiaľ aj vďaka podpore ženy, ktorej meno dinosaurus nesie, navštívili praveký park tisíce detí a návštevníkov.