Prvé suchozemské rastliny sú z Argentíny
12.10.2010 18:19:45 | QBBC News | Počet zobrazení: 2269x
Vedci objavili v Argentíne prvé rastliny, ktoré kolonizovali suchú zem. Znamená to, že rastliny sa dostali z vody o 10 miliónov rokov skôr ako sa predpokladalo, teda pred 472 miliónmi rokov.
Novoobjavené rastliny sú pečeňovky, veľmi jednoduché rastliny, ktorým chýba stonka aj korene. Je preto pravdepodobné, že práve pečeňovky sú predchodcami všetkých suchozemských rastlín.
Príchod suchozemských rastlín je jednou z najvýznamnejších udalostí v dejinách planéty. Rastliny zmenili klímu, pôdu a umožnili vývoj mnohobunkového života.
Najstaršie známe suchozemské rastliny objavili vedci vedení Claudiou Rubinsteinovou z Argentínskeho inštitútu snehu, ľadu a environmentálneho výskumu. Skúmali vzorky sedimentov z Rio Capillas na severovýchode Argentíny.
Vedci v sedimente objavili spóry piatich rôznych typov pečeňoviek, ktoré sa mohli vyvinúť zo sladkovodných zelených rias.
„Spóry pečeňoviek sú veľmi jednoduché, nazývajú sa kryptospóry,“ povedala Rubinsteinová. „Kryptospóry, ktoré sme objavili, sú najstaršie.“
Spóry patrili piatim druhom rastlín. „To ukazuje, že už pred 472 miliónmi rokov boli rastliny diverzifikované, čo znamená, že rastliny sa na suchej zemi museli objaviť ešte skôr,“ povedala Rubinsteinová.
Predchádzajúcim držiteľom titulu najstaršieho rastlinného zvyšku boli kryptospóry pečeňovky objavené v Saudskej Arábii a Českej republike. Tie boli datované do obdobia medzi 463 a 461 miliónmi rokov.
Spóry alebo peľ vytvárajú všetky suchozemské rastliny. Spóry sú uzatvorené v obale, ktorý je mimoriadne odolný, preto sa dlho zachovajú. Celé rastliny skamenejú ťažšie, čo vysvetľuje, prečo sú prvé skameneliny rastlín oveľa mladšie.
Vedci boli objavom kryptospórov veľmi prekvapení. Tie môžu ukazovať na miesto, kde vznikli suchozemské rastliny.
„Najpravdepodobnejšie sa to stalo na Gondwane (prapevnina na južnej pologuli), ale ďaleko od dnešnej Saudskej Arábie či Českej republiky,“ povedala Rubinsteinová.
Z pečeňovky sa časom vyvinuli machy, potom rožkatce a plavúňorasty. Neskôr sa objavili papraďorasty a potom všetky semenné rastliny.