ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vzostup formátu PDF

20.10.2010 19:26:39 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3275x

Pred siedmimi rokmi označili niektorí odborníci nový formát PDF za nevyhovujúci. Mal aj niekoľko bezpečnostných trhlín. Napriek tomu jeho používanie explodovalo.

 

Na webe je dnes podľa spoločnosti Adobe, ktorá formát vynašla, viac ako 160 miliónov dokumentov vo formáte PDF. A firma vydala už desiatu verziu softvéru na ich vytváranie.

Cieľom novej verzie je reagovať na kritiku a lepšie upraviť PDF pre internet. „Chceli sme, aby mali z formátu na internete ľudia podobný pocit, ako z iného webového obsahu,“ povedal Mark Grilli z Adobe.

Za svoju popularitu vďačí formát vydavateľom, ktorí ho obľubujú kvôli zachovaniu vzhľadu stránky bez ohľadu na internetový prehliadač či operačný systém.

Naopak webová stránka sa mení v závislosti od nastavení počítača. To je pohroma napríklad pre návod na opravu so starostlivo usporiadanými obrázkami a inštrukciami. Toto rieši PDF, ktoré navyše súbory aj spoľahlivo vytlačí.

Problémom zostáva, že webový prehliadač nedokáže priamo zobraziť obsah PDF súboru. Hlavným jazykom internetových stránok ostáva HTML. Preto potrebovali doteraz prehliadače rozšírenia na zobrazenie týchto dokumentov, alebo sa dokument otvoril v inom programe v počítači.

Najnovšia verzia softvéru - Adobe Acrobat X - má tento problém vyriešiť. Po otvorení PDF súboru v prehliadači stránok sa už nezobrazí špeciálne menu ale len obsah.

Od vzniku formátu ho spoločnosť Adobe neustále vyvíja, pridala napríklad možnosti vloženia flashového obsahu do dokumentov.

„Zmenil sa pohľad na to, čo je to dokument,“ povedal Grilli. „Už to nie je len kus papiera.“

Rozširovanie možností formátu PDF má aj svoju odvrátenú stránku. „Nie je nezvyčajné, že kyberkriminálnici umiestňujú svoj škodlivý kód do tohto formátu a používajú ho ako spôsob útoku,“ povedal Graham Cluley z antivírovej firmy Sophos. „Problémom je, že verejnosť si myslí, že otvoriť dokumenty PDF je bezpečnejšie než spustiť nejaký program. Ak by tento formát neponúkal toľko možností, nebol by pre útočníkov zaujímavý.“

Riaditeľ bezpečnosti produktov v Adobe Brad Arkinpovedal, že obavy sú neopodstatnené: „Vo formáte PDF nie je nič výnimočne nebezpečné.“ Podľa neho má problémy každý softvér, ktorý prijíma obsah z internetu a zobrazuje ho používateľovi, či ide o prehliadač stránok, multimédií alebo Adobe Reader.

V novej verzii prehliadača dokumentov PDF existuje akoby neviditeľná stena medzi dokumentom a počítačom používateľa. Napriek tomu, že aj túto metódu známu ako „pieskovisko“ možno za určitých okolností obísť, je určitým krokom dopredu a zárukou pre bežného používateľa.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,49
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.