Slepí cítia dotyk rýchlejšie
27.10.2010 18:13:53 | QPhysorg | Počet zobrazení: 2220x
Ľudia, ktorí sú od narodenia slepí, dokážu vnímať taktílnu informáciu rýchlejšie než ľudia so zdravým zrakom.
Mozog potrebuje na zachytenie pohľadu, zvuku alebo dotyku zlomok sekundy. Vedci z McMaster University skúmali, či ľudia, ktorí sa špeciálne spoliehajú na jeden zo zmyslov (v tomto prípade nevidiaci na hmat), dokážu spracovať vnem rýchlejšie.
„Naše zistenia ukázali, že jedným zo spôsobov, ktorými sa mozog prispôsobuje absencii zraku, je zrýchlenie vnímania hmatu,“ povedal Daniel Goldreich, ktorý viedol výskum. „Schopnosť rýchlo spracovať nevizuálne informácie pravdepodobne zvyšuje kvalitu života nevidiacich.“
Vedci skúmali taktílne schopnosti 89 vidiacich ľudí a 57 ľudí s rôznym stupňom straty zraku. Mali rozlíšiť pohyby malej sondy, ktorá bola pripevnená ku koncom ich prstov. Rozlišovali napríklad malé poklepanie od veľkého. Ak však po nevýraznom dotyku nasledovala väčšia a dlhšia vibrácia, väčšina ľudí si prvé poklepanie nevšimla. 22 ľudí, ktorí nemajú zrak od narodenia, si ale v tomto teste počínali lepšie.
„Myslíme si, že k interferencii dotykov dôjde preto, že mozog ešte nestihne spracovať prvý vnem a už musí spracovávať ďalší,“ povedal Goldreich.
Vedci merali minimálny potrebný čas medzi podnetmi, ktorý by zaručil vnímanie oboch z nich. Zistili, že úplne slepým ľuďom stačí čas kratší než komukoľvek inému. Rovnakí ľudia aj najrýchlejšie čítali Braillovo písmo. Podľa vedcov sa rýchlosť ich čítania zhodovala s rýchlosťou pohybu prsta po papieri.
Výskum ukázal, že slepota má za následok rýchlejšie vnímanie hmatom. Nie je jasné, či je to spôsobené prispôsobením mozgu alebo dlhoročnou praxou pri čítaní Braillovho písma.