ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Trénovaná baktéria zmení bioodpad na plast

22.11.2010 16:08:36 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1903x

Vedcom sa podarilo „vytrénovať“ baktériu, ktorá mení cukry v odpade z rastlín, ovocia a záhrady na kvalitné a životnému prostrediu priateľské produkty, napríklad na bioplasty.

 

Bioplasty sa dnes dostávajú medzi materiálmi do popredia. Vedcom sa podarilo vyriešiť technické problémy spojené s premenou zemiakovej šupky na slnečné okuliare, alebo trstinového cukru na nárazníky. Dnešné metódy ale nie sú efektívne, na vhodné produkty sa dá premeniť len malé množstvo cukrov. Upravením stravovacích návykov baktérií a ich následným tréningom dokázal Jean-Paul Meijnen z Technickej univerzity v Delfte premeniť bioodpad na využiteľné materiály.

Tieto materiály sa bežne vyrábajú z biologického odpadu v potravinárstve. Jedným z takýchto zdrojov je lignocelulóza, zložitá kombinácia lignínu a celulózy prítomná v stonkách a listoch rastlín, ktorá dáva rastline pevnosť.

Hydrolýza lignocelulózy rozdeľuje dlhé reťazce cukru, ktoré sú základom materiálu a uvoľňuje jednotlivé molekuly cukru. Tie možno ďalej pomocou baktérií a iných mikroorganizmov spracovať a vytvoriť z nich chemické látky, ktoré sa stanú základom bioplastov.

„Výroba bioplastov z odpadu je ale stále pomerne nákladná,“ povedal Meijnen. Starostlivosť o odpad vedie k produkcii glukózy, xylózy a arabinózy, ktoré tvoria 80 % všetkých cukrov v bioodpade.

Problémom je, že baktéria, ktoré Meijnen využíval, Pseudomonas putida S12, dokáže oddeliť len glukózu. Výsledkom je, že štvrtina z osemdesiatich percent ostáva nevyužitá. „Logickým riešením znižovania ceny bioplastov je ‚naučiť‘ baktériu oddeľovať aj xylózu a arabinózu,“ povedal Meijnen.

Xylózu treba pripraviť skôr, ako ju baktéria dokáže stráviť. Pomáhajú pri tom enzýmy. Baktériu vedci geneticky upravia vložením špecifických fragmentov DNA, čo jej umožní produkovať enzýmy pomáhajúce pri konverzii xylózy na molekuly stráviteľné baktériou.

Meijnen upravil baktériu dvomi génmi z baktérie E. coli, ktoré kódujú dva enzýmy umožňujúce konverziu xylózy na molekulu, ktorú dokáže P. putida S12 stráviť.

Metóda fungovala, ale nebola veľmi efektívna – baktéria spracovala len 20 % prítomnej xylózy. Modifikovanú baktériu preto vedci „vytrénovali“ jej podrobením procesu evolúcie, ktorý vyberal z množstva tie baktérie, ktoré mali najlepší výkon.

„Po troch mesiacoch procesu zlepšovania dokázala baktéria stráviť všetku xylózu. A prekvapivo dokázala oddeľovať aj arabinózu,“ povedal Meijnen. V procese tiež použil niektoré gény z baktérie Caulobacter crescentus, čo sa tiež ukázalo ako výhodné.

V ďalšom projekte Meijnen dokázal vytvoriť modifikáciou baktérie para-hydroxybenzoát (pHB), ktorý sa používa v kozmetike a farmaceutickom priemysle.

Svoje výsledky Meijnen zhrnul takto: „Stratégia sa ukázala ako úspešná, mohli sme pomocou nej vyrábať chemické látky, napríklad pHB, z glukózy, glycerolu a xylózy. Ukazuje sa, že viac látky vznikne pri použití zmesí. To znamená, že ak dáme baktérii pripravený bioodpad, stimuluje to jej výkon.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.