Emisie oxidu uhličitého dosiahnu v roku 2010 maximum

23.11.2010 16:13:19 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1627x

Emisie oxidu uhličitého, hlavného prispievateľa ku globálnemu otepľovaniu, sa nezdajú byť na ústupe a v roku 2010 opäť dosiahnu rekordné hodnoty.

 

Výskum vedcov z Exeterskej univerzity a Univerzity východného Anglicka je súčasťou každoročnej správy projektu Global Carbon Project. Vedci v článku publikovanom v časopise Nature uviedli, že napriek finančnej kríze, ktorá zasiahla svet minulý rok, boli globálne emisie zo spaľovania fosílnych palív len o 1,3 % nižšie ako rekordné hodnoty v roku 2008. Je to podľa predpovedí menej ako polovičný pokles.

Celosvetová finančná kríza ovplyvnila západné ekonomiky, čo viedlo k veľkej redukcii emisií CO2. Takmer vo všetkých rozvinutých krajinách boli hladiny emisií v roku 2009 nižšie.

Ekonomiky iných krajín ale neustále zvyšovali produkciu emisií (napr. v Číne o 8 %, v Indii o 6,2 %).

Prof. P. Friedlingstein, ktorý viedol výskum, povedal: „Pokles v roku 2009 je menší, než sme očakávali. Je to v dôsledku nižšieho poklesu HDP než sme očakávali.“ Len malé zlepšenie v množstve uhlíkových emisií bolo spôsobené rozvojom niektorých ekonomík spoliehajúcich sa na energiu z uhlia.

Výskum predpokladá, že ak bude pokračovať ekonomický rast podľa očakávaní, narastú emisie uhlíka v roku 2010 o 3 %, čím dosiahnu najvyššiu úroveň od začiatku pozorovania v roku 2000.

Vedci tiež zistili, že emisie oxidu uhličitého spojené s odlesňovaním poklesli od roku 2000 o viac ako 25 %. „Po prvý raz prekonalo zalesňovanie územia v miernom pásme vplyv odlesňovania v trópoch povedala prof. C. Le Quéré, ktorá bola tiež zapojená do výskumu.

originál článku