Človek vylúči vďaka jedlu za rok dve tony oxidu uhličitého
27.11.2010 23:52:07 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2143x
Asi 2 tony oxidu uhličitého za rok vyprodukuje každý človek, čo sa týka jedla - v čase od jeho výroby až po vylúčenie. Predstavuje to viac ako 20% celkových ročných emisií. Tvrdí to štúdia vypracovaná na Universidad de Almería (UAL). Zároveň prvýkrát potvrdzuje, že ľudské exkrementy prispievajú k zamoreniu vôd, predovšetkým dusíkom a fosforom.
Skupina výskumníkov z (UAL) odhadla environmentálny vplyv španielskej kuchyne a úlohu ľudských výlučkov, ktorú zohrávajú v potravinovom reťazci. Je to prvý raz, čo štúdia tohto typu zahŕňa aj ľudské exkrementy.
„Jedlo vytvára v Španielsku asi dve tony oxidu uhličitého na osobu za rok. (To je viac ako 20% celkových emisií na osobu za rok.) a spotrebuje 20gigajoulov primárnej energie,“ hovorí Iván Muñoz, hlavný autor štúdie a vedec z UAL.
Výskum analyzuje vzťah medzi produkciou jedla, jeho spotrebou a globálnym otepľovaním, okyslením a eutrofizáciou (dopĺňaním živín) prostredia, pričom základným údajom je to, čo skonzumoval priemerný Španiel v roku 2005 (881 kilogramov potravy).
Výpočty zahŕňali poľnohospodársku a živočíšnu výrobu, priemyselné spracovanie potravín, predaj, distribúciu, domácu prípravu jedla a varenie, odvoz pevného odpadu (zvyšky jedla a obaly) a tiež ľudské vylučovanie.
Podľa výskumu má na množstvo emisií najväčší vplyv produkcia potravín zo zvierat, ako napríklad mäso a mliečne výrobky. Poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, rybolov a potravinársky priemysel sú najväčšími príčinami kontaminácie vody oxidom uhličitým. Ale ľudské vylučovanie (či už pri dýchaní alebo kvôli spracovaniu odpadovej vody) je hneď ďalšie na zozname.
„Ľudské exkrementy značne prispievajú k zamoreniu vôd skrz organické látky a živiny, ako dusík alebo fosfor, ktoré podporujú rast rias, znižujú hladinu rozpusteného kyslíka vo vode, pach a iné problémy spojené s eutrofizáciou,“ tvrdí Muñoz, „i keď tieto účinky sú minimalizované čistením odpadových vôd pred ich vypustením do riek alebo morí.“
Vedci vytvárajú názor, že návrat odpadových vôd späť do životného prostredia v podstate nie je zlá vec, keďže obsahujú výživné látky, tak ako sa v poľnohospodárstve používa na hnojenie hnoj.
„Problémom je však to, že v mnohých prípadoch majú naše rieky nízku hladinu vody na to, aby pohltili odpadové vody nielen z exkrementov, ale aj z iných zdrojov, ako sú pesticídy a hnojivá používané v poľnohospodárstve a znečisťujúce látky z priemyslu,“ naznačuje Muñoz.
Vedci tiež odhadli množstvo CO2 a metánu vyprodukovaného ľudským metabolizmom a spotrebu energie súvisiacej s použitím toaletného papiera, mydla a vody na umytie rúk spolu s tou, ktorá je potrebná na spracovanie splaškov v čističkách.
Čo sa týka emisií, „ľudské exkrementy majú nulový vplyv na globálne otepľovanie, keďže sú vyrovnané fixáciou uhlíka vo fotosyntéze. Výsledkom toho je, že neprispievajú k zvýšeniu koncentrácie CO2 v atmosfére,“ uzavrel Muñoz.