ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Človek vylúči vďaka jedlu za rok dve tony oxidu uhličitého

27.11.2010 23:52:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2126x

Asi 2 tony oxidu uhličitého za rok vyprodukuje každý človek, čo sa týka jedla - v čase od jeho výroby až po vylúčenie. Predstavuje to viac ako 20% celkových ročných emisií. Tvrdí to štúdia vypracovaná na Universidad de Almería (UAL). Zároveň prvýkrát potvrdzuje, že ľudské exkrementy prispievajú k zamoreniu vôd, predovšetkým dusíkom a fosforom.

 

Skupina výskumníkov z (UAL) odhadla environmentálny vplyv španielskej kuchyne a úlohu ľudských výlučkov, ktorú zohrávajú v potravinovom reťazci. Je to prvý raz, čo štúdia tohto typu zahŕňa aj ľudské exkrementy.

„Jedlo vytvára v Španielsku asi dve tony oxidu uhličitého na osobu za rok. (To je viac ako 20% celkových emisií na osobu za rok.) a spotrebuje 20gigajoulov primárnej energie,“ hovorí Iván Muñoz, hlavný autor štúdie a vedec z UAL.

Výskum analyzuje vzťah medzi produkciou jedla, jeho spotrebou a globálnym otepľovaním, okyslením a eutrofizáciou (dopĺňaním živín) prostredia, pričom základným údajom je to, čo skonzumoval priemerný Španiel v roku 2005 (881 kilogramov potravy).

Výpočty zahŕňali poľnohospodársku a živočíšnu výrobu, priemyselné spracovanie potravín, predaj, distribúciu, domácu prípravu jedla a varenie, odvoz pevného odpadu (zvyšky jedla a obaly) a tiež ľudské vylučovanie.

Podľa výskumu má na množstvo emisií najväčší vplyv produkcia potravín zo zvierat, ako napríklad mäso a mliečne výrobky. Poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, rybolov a potravinársky priemysel sú najväčšími príčinami kontaminácie vody oxidom uhličitým. Ale ľudské vylučovanie (či už pri dýchaní alebo kvôli spracovaniu odpadovej vody) je hneď ďalšie na zozname.

„Ľudské exkrementy značne prispievajú k zamoreniu vôd skrz organické látky a živiny, ako dusík alebo fosfor, ktoré podporujú rast rias, znižujú hladinu rozpusteného kyslíka vo vode, pach a iné problémy spojené s eutrofizáciou,“ tvrdí Muñoz, „i keď tieto účinky sú minimalizované čistením odpadových vôd pred ich vypustením do riek alebo morí.“

Vedci vytvárajú názor, že návrat odpadových vôd späť do životného prostredia v podstate nie je zlá vec, keďže obsahujú výživné látky, tak ako sa v poľnohospodárstve používa na hnojenie hnoj.

„Problémom je však to, že v mnohých prípadoch majú naše rieky nízku hladinu vody na to, aby pohltili odpadové vody nielen z exkrementov, ale aj z iných zdrojov, ako sú pesticídy a hnojivá používané v poľnohospodárstve a znečisťujúce látky z priemyslu,“ naznačuje Muñoz.

Vedci tiež odhadli množstvo CO2 a metánu vyprodukovaného ľudským metabolizmom a spotrebu energie súvisiacej s použitím toaletného papiera, mydla a vody na umytie rúk spolu s tou, ktorá je potrebná na spracovanie splaškov v čističkách.

Čo sa týka emisií, „ľudské exkrementy majú nulový vplyv na globálne otepľovanie, keďže sú vyrovnané fixáciou uhlíka vo fotosyntéze. Výsledkom toho je, že neprispievajú k zvýšeniu koncentrácie CO2 v atmosfére,“ uzavrel Muñoz.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,51
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.