Myšlienka na jedenie pomôže jesť menej
13.12.2010 19:05:53 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2032x
Ak sa snažíte schudnúť, je dobré, že myslíte na svoju obľúbenú sladkosť. V skutočnosti by ste si mali predstaviť, že ju zjete celú až do posledného kúska. To všetko pre dobro vašej diéty.
Výskum vedcov z Carnegie Mellon University ukázal, že keď si predstavíte jedenie určitého jedla, znižuje sa u vás jeho skutočná spotreba. Je to popretím dlhoročnej teórie, že myšlienka na jedlo zvyšuje túžbu človeka po ňom a vedie k jeho zvýšenej konzumácii.
Na základe výskumu dokazujúceho že vnímanie a predstava zamestnáva mozog, emócie a pohyb tela veľmi podobným spôsobom skúmali vedci vplyv opakovanej konzumácie jedla na jeho skutočnú konzumáciu. Zistili, že už len samotná predstava znižuje našu chuť na jedlo, ktoré vidíme v myšlienkach.
Vedci v rámci výskumu vykonali sériu piatich experimentov, ktoré skúmali, či mentálna stimulácia konzumácie jedla zníži jeho následnú skutočnú spotrebu. Skupine dobrovoľníkov zadávali činnosti, na ktoré mali myslieť a ktoré boli svojou podstatou podobné alebo totožné s konzumáciou cukrovinky. Potom im danú cukrovinku ponúkli. Účastníci, ktorí si predstavovali jej jedenie následne skonzumovali menej cukríkov ako účastníci výskumu s inou predstavou.
Experimenty tiež dokázali, že spotrebu jedla znižuje len myšlienka na jeho konzumáciu. Ani myšlienka na jedlo samotné, ani myšlienka na jedenie niečoho iného nepomôžu.
„Jedným z hlavných procesov, ktorý určuje, koľko toho z určitého produktu zjeme, kedy ho prestaneme jesť a kedy začneme jesť niečo iné, je návyk,“ povedal Joachim Vosgerau z výskumného tímu. „Zistili sme, že zvyk nie je ovplyvnený len zmyslami, ale aj mentálnou reprezentáciou konzumácie produktu. Do určitej miery môžeme mentálnu skúsenosť navodiť aj vďaka predstavivosti. Rozdiel medzi predstavou a skúsenosťou je tak oveľa menší ako sme predpokladali.“
Z výskumu tiež vyplýva, že myšlienka ovplyvňuje návyky a že opakované predstavy akcie môžu mať dôsledky v správaní.