Stratená hlava francúzskeho kráľa je pravá

16.12.2010 23:26:41 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1743x

Vedci tvrdia, že sa im podarilo identifikovať zabalzamovanú hlavu patriacu francúzskemu kráľovi Henrichovi IV., ktorého zavraždili v roku 1610 vo veku 57 rokov.

 

Hlava sa stratila po tom, ako revolucionári prehľadali v roku 1793 kráľovskú kaplnku v Saint Denis.

Hlava, ktorú považovali za hlavu Henricha IV. potom putovala medzi súkromnými zberateľmi. Vedci teraz použili najmodernejšie forenzné techniky na identifikáciu čŕt známych z portrétov panovníka.

Medzi potvrdenými zhodnými črtami boli aj zranenie pri nose, prederavené ucho a zahojená rana na tvári po predchádzajúcom pokuse o vraždu. Metódy použité na balzamovanie sa zhodovali s technikami tej doby.

Na potvrdenie správnosti nebolo možné použiť analýzu DNA, pretože historici nevedeli nájsť vzorku, ktorá by zaručene nebola kontaminovaná.

„Ľudská hlava bola bledohnedá, mala otvorené ústa a čiastočne zavreté oči,“ povedal forenzný patológ Philippe Charlier. „Balzamovanie bolo výnimočne dobré, všetky jemné tkanivá a vnútorné orgány zostali zakonzervované.“

Henrich IV. bol jeden z obľúbených kráľov Francúzska. Konvertoval na katolícku vieru čím ukončil francúzske náboženské vojny a vyhlásil, že „Paríž je hoden omše“. Neskôr ho zavraždili katolícki fundamentalisti. V Paríži vybudoval most Pont Neuf a námestie Place des Vosges. Bol prvým monarchom z línie Bourbonovcov, do ktorej patril aj jeho vnuk Ľudovít XIV., Kráľ Slnko.

Hlavu Henricha IV. umiestnia so všetkými poctami a národnou omšou do baziliky v Saint Denis na začiatku budúceho roka.

originál článku