Mobilné telefóny prežijú onedlho každý pád
28.3.2007 23:12:47 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1476x
Holandská výskumníčka Paulette Prinsová ukázala, že plast nemusí byť horší vodič ako súčasné polovodiče. To by znamenalo revolúciu v spotrebnej elektronike – mobilné telefóny a mp3 prehrávače by boli schopné odolávať pádom.
Len si to predstavte. Produkty, ktoré sa nerozbijú pri náhodnom páde na zem, zariadenia s flexibilnými obrazovkami, ktoré sa dajú zrolovať a zníženie cien všetkých výrobkov. Doteraz to bol sen. Problémom bola ohraničená veľkosť čipov v týchto zariadeniach. Tie potrebujú viesť elektrinu, čo plastové súčiastky nedokážu. Plast vedie elektrický prúd asi tisíckrát horšie ako súčasná generácia polovodičov.
Prinsová ukázala, že špeciálne vyrobený plast dokáže viesť elektrický prúd tak dobre ako existujúce polovodiče.
Vedenie vzniká, keď materiálom prechádza elektrický náboj. Prinsová zistila, že v plastoch bránila pohybu náboja najmä štruktúra materiálu. Plast je tvorený polymérmi, ktoré sú zložené z komplexných reťazcov.
Skupina nemeckých výskumníkov tieto reťazce prerobila. Vytvorili polymér s relatívne pevnou štruktúrou podobnou rebríku. Prinsová prišla na spôsob použitia keď zistila, že tento polymér vedie elektrický prúd tisíckrát lepšie ako bežné plasty.
Kombinácia simulácie a pokročilej techniky robí z výskumu holandskej vedkyne unikát.
Vystavila materiál silnému pôsobeniu elektrónov z časticového urýchľovača čo jej umožnilo študovať reakcie v plaste s presnosťou 100 mikrosekúnd.