Aký silný ďalekohľad potrebuje astronomický amatér?
4.1.2011 09:14:19 | * q| Počet zobrazení: 4322x
Odpovedá Peter Zbončák, firma Tromf, Banská Bystrica
Mnoho začínajúcich pozorovateľov nočnej oblohy možno pod vplyvom krásnych opisov na škatuliach astronomických ďalekohľadov ponúkaných v obchodných reťazcoch ostane v šoku, keď zistí, že na pozorovanie oblohy postačí aj menšie ako napríklad 800-násobné zväčšenie.
Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že ďalekohľad bude menejcenný, ale zdanie klame. Skúsme ísť od základu. Keď stojíte večer vonku s tvárou nasmerovanou k oblohe, môžete na nej pri dobrých pozorovacích podmienkach uvidieť stovky hviezd, nejakú tú planétu, prípadne Mesiac. Akýkoľvek astronomický ďalekohľad a to aj ten najväčší, ktorý má priemer objektívu porovnateľný s dĺžkou nákladného auta, nezväčší ani jednu hviezdu na kotúčik, na ktorom sa budú dať pozorovať nejaké detaily. Astronomické ďalekohľady dokážu zväčšiť plošné objekty, to znamená planéty, Mesiac, Slnko, prípadne hmloviny, galaxie a hviezdokopy. Takže akákoľvek hviezda, samozrejme okrem nášho Slnka, ktoré je veľmi blízko a môžeme ho bez problémov vidieť ako kotúčik voľným okom, bude aj v tom najväčšom ďalekohľade vždy bodová. Hviezda zostane vždy hviezdou.
Vráťme sa však k večernej oblohe a pozorovaniu voľným okom. Pri pohľade napríklad na Mesiac viete rozoznať fázu Mesiaca a rozoznáte tmavšie a svetlejšie útvary na osvetlenej strane (krátery a moria). Ak je Mesiac tesne po nove, môžete vidieť aj jeho neosvetlenú stranu, slabo žiariacu odrazeným svetlom zo Zeme – tento jav sa nazýva popolavý svit. Starí čínski astronómovia údajne podľa dobových záznamov dokázali na hranici osvetlenej a neosvetlenej časti Mesiaca, ktorá sa nazýva terminátor, pozorovať veľké krátery. Skúste si to všimnúť pri dobrých pozorovacích podmienkach. Ak máte dobrý zrak, možno sa vám to tiež podarí. Na to, aby ste pohodlne rozoznali na Mesiaci krátery, stačí použiť klasický triéder – binokulárny ďalekohľad, ktorý má zväčšenie obvykle pohybujúce sa v rozsahu 7-krát až 20-krát. Pri takomto zväčšení a dobrých pozorovacích podmienkach uvidíte napríklad už aj ušatú planétu, teda Saturn s jeho prstencom, alebo rozoznáte okolo Jupitera jeho štyri najjasnejšie mesiace, ktoré pozoroval už Galileo Galilei.
Ak sa pozriete na Mesiac pri asi 70-násobnom zväčšení, ktoré vám poskytuje astronomický ďalekohľad či výkonnejší monokulár, môžete pozorovať detailnejšie krátery na Mesiaci, uvidíte už detaily na povrchu planét, bez problémov rozoznáte fázy planéty Venuša a Merkúr a napríklad s ochrannou fóliou Astrosolar môžete bezpečne a pohodlne pozorovať slnečné škvrny na povrchu Slnka.
Ak použijete približne 200-násobné zväčšenie, dostávate sa na hranicu užitočného zväčšenia, ktoré sa dá dosiahnuť astronomickými ďalekohľadmi. Pri takomto zväčšení môžete pohodlne pozorovať detaily na povrchu Mesiaca a planét. Priložený obrázok schematicky znázorňuje pohľad do ďalekohľadu pri takomto zväčšení. Rozdielne rozmery planét sú spôsobené tým, že planéty pozorujeme v jednotlivých častiach roka v rôznych vzdialenostiach od nás a na rôznych bodoch ich dráh. Obrázky preto znázorňujú pohľad pri najmenšej a najväčšej vzdialenosti, v ktorých ich môžeme pozorovať. Pri pozorovaní hmlovín, galaxií a hviezdokôp si treba uvedomiť veľmi dôležitú vec. Intenzita svetla v noci je veľmi nízka a ľudské oko vtedy nedokáže vnímať farebne. Preto budete vidieť objekty v ďalekohľade v odtieňoch sivej. Zabudnite na krásne plnofarebné snímky z kozmických ďalekohľadov, ktoré snímajú objekt dlhé hodiny. Ľudské oko obnoví obraz na sietnici približne 40-krát za sekundu, preto nemá šancu konkurovať CCD čipom a fotografickým platniam.
Pri úvahách o veľkosti zväčšenia pri pozorovaní oblohy treba myslieť na viacero faktorov. Je síce pravda, že teoretické zväčšenie, ktoré môže dosiahnuť astronomický ďalekohľad, je dané približne 2,5-násobkom priemeru objektívu v milimetroch, takže ak máte priemer objektívu 200 mm, maximálne teoretické zväčšenie je 500-násobné Nezabudnite, že pozorujete cez určitú vrstvu atmosféry, ktorá je nad vami. Ak sa dívate smerom hore k zenitu, je tenšia, ak pozorujete objekty nižšie nad obzorom, je hrubšia. Pozorovanie z balkóna bytovky môže ovplyvňovať teplo, naakumolované v materiáli domu, hoci je bytovka zateplená tým najlepším zatepľovacím systémom. Toto teplo stúpa hore a spôsobuje pohyb vzduchu. Samozrejme, že neuvažujeme o tom, že by ste pozorovali cez otvorené, nebodaj ešte zatvorené okno! A v neposlednom rade treba brať do úvahy aj to, že ďalekohľad máte zväčša na prenosnom stojane a tá takisto do určitej miery znižuje použitie veľkých zväčšení.