Magneticky riadená tabletka skvalitní užívanie liekov

19.1.2011 18:10:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2007x

Väčšina pacientov si nemôže vybrať medzi tabletkou alebo injekciou. Problém s orálnym užívaním liekov je, že tabletka sa často nerozpustí na správnom mieste tráviacej sústavy, takže sa liečivá látka nemôže dostať do krvi. Nový magnetický systém tabletiek z Brown University by mohol pomôcť bezpečným umiestnením tabletky v čreve.

 

Vedci opísali v americkom odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences svoj úspech pri riadení tabletky v tráviacom trakte potkanov. podľa Edith Mathiovitzovej by mohla technológia u ľudí priniesť nový spôsob užívania liekov, aj u pacientov s rakovinou či cukrovkou. Môže byť tiež výborným nástrojom na hľadanie presných miest absorpcie liečivých látok v čreve.

“S touto technológiou budeme vedieť, kde je tabletka umiestnená, dokážeme odobrať vzorky krvi a zistiť, či jej absorpcia v danej oblasti pomáha zefektívniť liečbu,” povedala Mathiowitzová.

Dve hlavné časti systému sú obyčajne vyzerajúce želatínové kapsule, ktoré obsahujú malý magnet a externý magnet, ktorý dokáže presne vnímať a meniť silu medzi ním a pilulkou. Vedci môžu liek sledovať aj pomocou röntgenu počas celej jeho cesty v tráviacej sústave.

Najdôležitejšie je podľa vedcov vedieť monitorovať sily pôsobiace na tabletku, aby nedochádzalo k poškodeniu okolitých tkanív. Systém má preto počítačové riadenie a sofistikovaný systém spätnej väzby.

Ďalším krokov je podľa výskumníkov dávkovanie liekov pomocou systému a testovanie ich absorpcie. Z potkanov chcú prejsť na väčšie zvieratá a neskôr do nemocníc.

Ak sa bojíte injekčných striekačiek, je možné, že vám svitá na lepšie časy.

originál článku