ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Možné prepojenie medzi nervovými poruchami a futbalom

3.4.2007 16:15:06 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1464x

Experti tvrdia, že medzi zhoršeným stavom ľudského mozgu a športom je silný súvis.

 

Experti tvrdia, že medzi zhoršeným stavom ľudského mozgu a športom je silný súvis.

Britskí vedci chcú podrobne preskúmať či prispieva hranie futbalu k riziku ochorenia motoneurónu (MND). Podnetom je ochorenie troch futbalistov z rovnakej ligovej súťaže. Choroba totiž napadne každoročne jedného človeka z 50 000.

Už v roku 2005 zistili talianski vedci, že profesionálni športovci mali šesťnásobne väčšie predpoklady pre vznik MND. Najzjavnejšou príčinou sú opakované otrasy mozgu pri častom hlavičkovaní, ktoré spôsobujú jeho poškodenie. Mnoho boxerov (napríklad Muhammad Ali, ktorý trpí Parkinsonovou chorobou) trpelo nervovými chorobami v dôsledku opakovaných a častých úderov do hlavy.

Dvaja z troch pacientov ale uviedli, že sa počas zápasov hlavičkovaniu vyhýbali. A MND spôsobuje smrť tzv. motoneurónov, z ktorých je väčšina hlboko v mozgu a mieche a preto je ich zničenie v dôsledku otrasov lebky málo pravdepodobné.

Ďalšou teóriou je, že sa do krvného obehu dostanú cez drobné odreniny alebo priamo cez kožu pri zásahu loptou umelé hnojivá alebo syntetické zložky farby používanej na vyznačenie čiar. Niektoré chemické látky dokážu zabiť nervové bunky, priame prepojenie na MND však nie je potvrdené.

Ďalšou možnosťou je, že častá aktivita motoneurónov v mozgu športovca spôsobuje vznik množstva zbytočných chemických látok, ktoré ničia nervové bunky a zvyšujú riziko vzniku MND v budúcnosti.

Vedci dnes s určitosťou nevedia zamietnuť žiadnu z týchto hypotéz. Vedia ale potvrdiť, že pozitívne vlastnosti športovania určite prevážia zdravotné riziká. Vyzývajú preto, aby ľudia hrali futbal aj ďalej.

V Taliansku sa v roku 2005 riziko zvýšilo šesťnásobne. Ani takéto zvýšenie rizika však z tejto zriedkavej choroby nerobí bežné ochorenie.

originál článku
Motor Neurone Disease Association

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,77
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.