ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Malé rozptýlenie významne zlepšuje celkové sústredenie

9.2.2011 19:20:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2286x

Nový výskum časopisu Cognition mení dlhoročnú teóriu o pozornosti a ukazuje, že aj krátke rozptýlenie môže dramaticky ovplyvniť sústredenie na danú úlohu z dlhodobého pohľadu.

 

Výskum sa sústreďuje na fenomén rýchlej straty koncentrácie a znižovania výkonnosti v čase.

Niektorí odborníci si myslia, že strata pozornosti je výsledkom zmenšenia zdrojov sústredenia. V posledných 50 rokoch sa táto domnienka objavovala vo väčšine štúdií. Tie tvrdili, že pozornosť je obmedzená a že sa časom opotrebuje.

Alejandro Lleras z Illinoiskej univerzity si myslí, že to nie je pravda. Výkon pri úlohe klesá podľa neho v dôsledku straty sústredenia. V každej chvíli sa však človek na niečo sústredí. Preto pozornosť nie je problém.

Lleras si všimol, že k podobnej situácii dochádza pri zmyslovom vnímaní. Mozog postupne prestáva vnímať pohľad, zvuk a dotyky, ak je stimul v čase konštantný. Väčšina ľudí napríklad nevníma dotyk tela so šatami. Telo si na dotyk zvykne a stimul už nejakým významným spôsobom neregistruje.

V predchádzajúcich výskumoch skúmal Lleras obmedzenia zrakového vnímania v čase a hľadal analógiu medzi zmyslovým vnímaním a myšlienkami. Ak náš mozog reaguje podobne, malo by neustále zameranie na jednu vec spôsobiť znižovanie našej výkonnosti.

Spolu so svojim spolupracovníkmi skúmal Lleras schopnosť 84 dobrovoľníkov sústrediť sa hodinu na opakovanú úlohu pri počítači v rozličných podmienkach. Jedna skupina vykonávala úlohu bez prestávky či rozptýlenia. Iná skupina si pred plnením úlohy mala zapamätať štyri číslice a zareagovať, ak sa počas plnenia úlohy objavia na obrazovke. Číslice sa pritom počas úlohy zopakovali len niektorým účastníkom výskumu. Iná skupina mala zase vopred oznámené čísla ignorovať.

Podľa očakávania klesala u mnohých účastníkov výkonnosť s pribúdajúcim časom. Skupina, ktorá ale mala reagovať na zapamätané čísla, vo svojom výkone nepoľavila. Dve krátke prestávky kvôli reakcii na zobrazené čísla spôsobili, že úlohu vykonávali rovnako dobre počas celej doby jej trvania.

Podľa Llerasa stačí na udržanie výkonnosti občasné deaktivovanie a spätná aktivácie cieľov, na ktoré sa pri plnení úlohy zameriavame. Preto pri dlhotrvajúcich aktivitách vyžadujúcich sústredenie, napríklad pri štúdiu alebo rátaní daní, stačí, ak si človek dopraje občasné mentálne prestávky aj na pár sekúnd.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,83
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.