Svetový trh s fosforom čaká kríza
16.2.2011 19:49:42 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2802x
Vedci po prepočítaní celosvetovej spotreby fosforu, podstatnej súčasti moderných priemyselných hnojív, varujú, že na trhu môže dôjsť v blízkej dobre k jeho nedostatku a že jeho nadmerná spotreba sa stáva hlavnou príčinou znečistenia jazier a vodných tokov.
Na univerzite Wisconsin-Madison a McGillovej univerzite v USA a Kanade zistili, že využívanie fosforu najmä v rozvinutých krajinách spôsobuje rozsiahlu eutrofikáciu pitnej povrchovej vody. Celosvetové zásoby fosforu sú navyše koncentrované v malom množstve krajín a stále sa zmenšujú, čo môže spôsobiť celosvetový nedostatok v najbližších 20 rokoch.
„Vo svete je konečné množstvo fosforu,“ povedal prof. Stephen Carpenter, ktorý bol zapojený do výskumu. „Tento prvok je stále zriedkavejší, preto sa ho musíme naučiť používať efektívnejšie.“
Fosfor je prvok nevyhnutne potrebný život. Živé organizmy, aj ľudia, majú vo svojom tele jeho malé množstvo a prvok je dôležitý pri riadení energetických procesov v bunkách. V poľnohospodárstve sa využíva fosfor ťažený z morských zdrojov ako hnojivo. Prvok má aj priemyselné využitie.
Prebytok hnojív na poliach ale dažde zmývajú do jazier a vodných tokov, kde sú hlavným zdrojom premnoženia rias, čím sa narúča prirodzený ekosystém vody, čo vedia k degradácii jej kvality. Znečistenie fosforom je rizikom pre ryby a iné organizmy žijúce vo vode, ako aj pre zvieratá a ľudí, ktorí sú závislí na čistej pitnej vode. V niektorých prípadoch nadbytočný fosfor podnieti rast toxických rias, ktoré spôsobujú priame ohrozenie života ľudí a živočíchov.
Komplikáciou problému je, že nadbytok fosforu je len v pôdach rozvinutých krajín, najmä v Európe, Severnej Amerike a niektorých častiach Ázie. V ostatných častiach sveta sú pôdy na fosfor chudobné. Iróniou je, že fosfor je v práve v tých pôdach, ktoré poľnohospodári ešte viac hnoja.
Podľa vedcov je potrebné zaviesť v poľnohospodárstve postupy, ktoré pomôžu udržať fosfáty vo vnútri ekosystémov a zabránia znečisteniu vôd. Navrhujú tiež celosvetový systém presunu zásob fosforu z pôdy.
Zásoby fosfátov, formy prvku, ktoré sa dá ťažiť, vznikajú milióny rokov. Najväčšie rezervy fosforu na svete majú USA, Čína a Maroko.