Neandertálci používali pierka na okrasu
24.2.2011 13:20:09 | QPhysorg | Počet zobrazení: 2264x
Vedci skúmajúci veľké množstvo kostí Neandertálcov v Taliansku objavili pri kostiach zvyšky vtákov a dôkaz, že ich perie sa pravdepodobne používalo na skrášľovanie. Zistenie je ďalším dôkazom, že Neandertálci mohli byť rovnako kultúrni ako naši priami predkovia.
Paleoantropológ Marco Peresani z Univerzity vo Ferrare objavil so svojimi kolegami počas výskumu nálezov z dôb neandertálcov pri Verone v Taliansku kosti vtákov vo vrstve, ktorá bola na povrchu pred približne 44 000 rokmi. Medzi 660 kosťami vtákov boli kosti z krídel, na ktorých boli známky oškrabovania a rezania primitívnymi kamennými nástrojmi v miestach, z ktorých vyrastali veľké perá vtákov. Perá vtákov neandertálci určite nejedli, navyše ani mnohé druhy vtákov nemajú výraznú výživovú hodnotu. V tej dobe neexistovali ani šípy s pierkami na konci, preto podľa vedcov nemali perá vtákov žiaden praktický význam. To znamená, že najpravdepodobnejšie ich neandertálci používali na skrášľovanie a dekoráciu.
Vedci objavili prvé kosti vtákov v septembri roku 2009 a to ich podnietilo znova preskúmať kosti v jednej vrstve nálezov. Medzi 22 druhmi vtákov, ktorých zvyšky objavili boli napríklad orlosup, sokol, sup, orol, ale aj bežné holuby. Tieto druhy majú čierne, modrošedé, šedé a oranžové perie.
Peresani povedal, že aj ľudia v minulosti vo veľkej miere používali perá vtákov napríklad pri vytváraní ornamentov či ceremónií, alebo ako súčasť hry. Nikdy však neboli spájané s neandertálcami.
Iný výskum objavil pri kostiach neandertálcov mušle, ktoré mohli slúžiť ako šperky.