Rast stromov a klimatické zmeny
5.4.2011 17:29:26 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2394x
18-ročný vedecký výskum 27 000 stromov ukázal, že rast stromov a ich plodnosť – schopnosť produkovať životaschopné semená – sú na klimatické zmeny citlivejšie než sa predpokladalo.
Výsledky výskumu tiež ukázali, že letné suchá sú dôležitý no často prehliadaný rizikový faktor života stromu a že štyri druhy stromov (buk, borovica, brest a magnólia) sú na klimatické zmeny zvlášť citlivé.
„Spravili sme vlastne epidemiologický výskum stromov s cieľom zistiť, prečo sú niektoré populácie citlivejšie na zmeny a akým spôsobom sa to prejavuje,“ povedal James Clark z Duke University, ktorý viedol výskum.
So svojimi kolegami sledoval Clark rast, úmrtnosť a plodnosť každého z 27 000 stromov najmenej raz za tri roky, čím získali celkovo približne 280 000 záznamov. Pomocou špeciálne navrhnutej bioinformatickej analýzy potom dokázali kvantifikovať vplyv klimatických zmien na jednotlivé druhy stromov.
„Práca ukázala obmedzenia súčasných modelovacích prístupov v predpovedaní náchylnosti druhov na klimatické zmeny a podčiarkla dôležitosť ekologických faktorov, ako napríklad súperenia medzi jednotlivými druhmi,“ povedal Alan Tessier z americkej Národnej vedeckej nadácie, ktorá výskum dotovala. Metódy výskumu vedcom umožnili vypočítať relatívnu dôležitosť rôznych faktorov a ich kombinácií.
„Vieme, že lesy budú na zmenu klímy reagovať,“ povedal Clark. „Problém je, že modely používané na predpovede reakcií lesov sa zameriavajú takmer výhradne len na priestorové otázky – hustotu a rozlohu lesov.“ Podľa Clarka by bola takáto analýza dostatočná len v prípade, že by všetky stromy jedného druhu rástli v rovnakých podmienkach. Podľa neho sú stromy na zmeny klímy oveľa citlivejšie, než sa to zdá z celkového priemerného odhadu.
Vo výskume vedci sledovali 40 druhov stromov na jedenástich miestach v troch oblastiach juhovýchodu USA. Podľa vlastných slov vyvinuli model, ktorý možno použiť pri plánovaní výsadby a ktorý zohľadňuje dôležitosť faktorov klimatických zmien a súperenia medzi druhmi a ich vplyvu na plodnosť rastlín v čase aj priestore.