ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zápal môže viesť k rakovine

19.4.2011 18:39:08 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2637x

Nový výskum ukázal, že zápal môže prispieť k vzniku rakoviny. Chronický zápal spôsobený infekciou alebo inými nepriaznivými podmienkami, napríklad chronické zápalové ochorenia tráviaceho traktu, je spojený s 25 % prípadov rakoviny.

 

V štúdii, ktorej autormi sú vedci z Ohijskej štátnej univerzity, sa uvádza, že zápal stimuluje hromadenie molekuly mikroRNA-155 (miR-155).

To spôsobuje pokles bielkovín slúžiacich na opravu DNA, čo má za následok vyššie množstvo spontánnych génových mutácií, ktoré vedú k rakovine.

„Výskum ukázal, že miR-155 sa hromadia vďaka zápalovému stimulu, čo spôsobuje vyššie tempo spontánnych mutácií prispievajúcich k vzniku nádorov,“ povedala vedúca výskumu Esmerina Tiliová. „Už istú dobru sme pozorovali, že zápaly určitým spôsobom súvisia s rakovinou, teraz prezentujeme molekulárny mechanizmus, ktorý vysvetľuje, ako sa to stane. Zistili sme tiež, že lieky zamerané na znižovanie hladiny miR-155 môžu zlepšiť liečbu druhov rakoviny spojených so zápalmi.“

Molekuly mikroRNA tvoria veľkú skupinu nekódujúcich génov, ktoré sú zapojené do mnohých dôležitých bunkových procesov. Potláčajú množstvo určitých bielkovín v bunkách. MiR-155 tým ovplyvňuje zrenie krvných buniek, imunitné reakcie a veľké množstvá tejto molekuly sú priamo spojené s leukémiou a rakovinou prsníka, pľúc a žalúdka.

Tiliová a jej kolegovia skúmali vo výskume vplyv látok podporujúcich zápal, napríklad faktora nádorovej nekrózy alebo lipopolysacharidu (ktorý sa nachádza v stenách baktérií), na prejavy miR-155 a na frekvenciu spontánnych mutácií buniek v niekoľkých vzorkách buniek rakoviny prsníka.

Keď vedci vystavili bunkám dvom faktorom podporujúcim zápal, hladina miR-155 neúmerne narástla a počet mutácií sa zdvoj- až strojnásobil. Vedci pre pochopenie tohto javu sledovali gén WEE1, ktorý zastavuje delenie buniek a umožňuje opravu poškodenej DNA. Zistili, že vysoká hladina miR-155 vedie k zníženiu hladiny WEE1, čo umožňuje pokračovanie delenia aj v prípade poškodenej DNA, čo vedie k nárastu množstva mutácií.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.