Mestské vtáky majú väčší mozog
27.4.2011 17:19:52 | QBBC News | Počet zobrazení: 2368x
Vtáky žijúce v mestách majú v pomere k veľkosti tela väčší mozog. Vedci zistili, že v mestách prežívajú len príbuzné druhy vtákov.
Sýkorky, oriešky, brhlíky a vrany pochádzajú z príbuzných druhov, ktoré majú väčší mozog. Vedci si myslia, že to im pomáha lepšie sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam v mestách.
Švédski a španielski vedci skúmali 82 druhov vtákov z 22 rodov. V 12 francúzskych a švajčiarskych mestách chceli zistiť, prečo sú niektoré druhy v tomto prostredí úspešnejšie.
„Chceli sme zistiť, či môže flexibilita v správaní zvýšiť šance druhov vtákov na prežitie v mestskom prostredí,“ povedal Alexei Maklakov. „Centrum moderných miest je nové a pre väčšinu druhov stresujúce prostredie a pre prežitie môže byť výhodou schopnosť prispôsobiť sa rôznym a nepravidelným zdrojom potravy alebo nájsť si netradičné miesta na hniezdenie.“
Vedci našli medzi rodmi prežívajúcimi v mestách jednu podobnú vlastnosť. Všetky majú relatívne veľký mozog. Predchádzajúce výskumy spojili zväčšený mozog so schopnosťou inovovať svoje správanie. Vedci tvrdia, že dôkaz ako prvý ukazuje na dôležitosť veľkosti mozgu pre prežitie živočíchov v mestách.
V mestách prežívajú aj druhy s menším mozgom, vedci ich však nepovažujú za skutočné mestské vtáky. „Niektoré si nájdu miesto aj mestskom prostredí, ktoré je náhodou podobné ich prirodzenému prostrediu,“ povedal Maklakov.
Vedci tvrdia, že ich zistenia možno využiť pri ochrane druhov v budúcnosti. „Niektoré druhy sa jednoducho mestskému prostrediu nedokážu prispôsobiť a ak ich chceme v mestách vidieť, musíme vytvoriť prostredie, ktoré im bude vyhovovať,“ povedal Maklakov.