Ako sa komáre vyrovnajú s horúcou krvou
28.4.2011 09:56:53 | QScience Daily | Počet zobrazení: 2415x
Komáre si vytvárajú proteíny, ktoré im pomáhajú prekonať prudký skok telesnej teploty, keď sajú horúcu krv.
Komáre majú riskantný spôsob získavania potravy: musia nájsť živočícha, zabrániť tomu, aby ich objavil, preniknúť cez kožu a oklamať imunitnú odozvu. Doteraz sa ale podľa vedcov prehliadal fakt, že prijatie teplej krvi môže byť pre komáre namáhavé.
Vedci z Ohijskej štátnej univerzity zistili u samičiek komára, že prudkú zmenu telesnej teploty znášajú produkovaním proteínu tepelného šoku. Ide o bielkoviny, ktoré chránia integritu iných bielkovín a enzýmov a tým komárom pomáhajú stráviť teplú krv a zároveň si zachovať schopnosť produkovať vajíčka.
Test u iných dvoch druhov komárov a u ploštice ukázali, že hmyz na cudziu krv reaguje podobne.
„Proteíny tepelného šoku sú dôležité pre stresovú odozvu buniek. Naše telo tieto proteíny produkuje pri horúčke,“ povedal prof. David Denlinger, ktorý bol zapojený do výskumu. „Zdá sa byť úplne samozrejmé, že cudzia krv takýto šok spôsobí, doteraz to ale nikto podrobne neskúmal.“
Vedci skúmali druh komára Aedes aegypti, ktorý prenáša žltú horúčku. Na telo samičiek umiestnili senzory a zistili, že ich teplota pri prijatí krvi z kurčiat stúpla z 22 °C na 32 °C v priebehu jednej minúty, čo je jeden z najprudších nárastov telesnej teploty u studenokrvných živočíchov. Po požití krvi klesla ich teplota naspäť približne do piatich minút.
V tele komárov sa množstvo proteínu Hsp70 v priebehu jednej hodiny zvýšilo osemnásobne a v dvojnásobnom množstve sa bielkovina v tele objavovala ešte ďalších dvanásť hodín. Vedci pokusmi s roztokom soli zistili, že produkciu bielkoviny spôsobuje nie zväčšovanie objemu tela, ale zvyšovanie telesnej teploty.
Komáre niekedy ale parazitujú aj na studenokrvných obojživelníkoch, čo by im nemalo spôsobovať komplikácie. Vedci experimentálne overili, že v tomto prípade nedochádza k zvyšovaniu množstva proteínov.
Čo sa stane, ak telo hmyzu proteín neprodukuje? Aby to vedci zistili, upravili RNA komárov. Tým znížili produkciu Hsp70 o 75 %. Za týchto okolností bola hladina bielkovín v krvi zvýšená dlhšiu dobu, čo znamená, že sa zhoršilo trávenie krvi. Produkcia vajíčok klesla o 25 %.
Hoci nové znalosti môžu niekedy pomôcť zničiť ich v snahe o predchádzanie chorobám, Denlinger zdôraznil, že tento výskum sa primárne zaoberal lepším pochopením spôsobu, ktorý komáre používajú na svoju ochranu.